При обсъждането на бюджета на Байдън министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призова законодателите да одобрят допълнителни инвестиции във възобновяеми енергийни източници и по-високи данъци за богатите. Тя защити усилията на администрацията да намали въздействието на инфлацията. По думите й "има много неща, които Конгресът може да направи, за да облекчи тежестта на разходите, които домакинствата изпитват".
Йелън говори пред Финансовата комисия на Сената в първия от двата дни на изказвания по бюджета на президента Джо Байдън за финансовата 2023 г. Освен инвестициите във възобновяеми енергийни източници, финансовият министър подкрепи повече разходи за достъпни жилища и усилия за ограничаване на цените на лекарствата.
Тя изтъкна също историческото голямо освобождаване на нефт от стратегическия петролен резерв от страна на администрацията на Байдън, за да се облекчат цените на горивата по бензиностанциите, които скочиха рязко след руската инвазия в Украйна. Те достигат ежедневно нови рекорди, а днес средната цена за страната беше 4,92 долара за галон.
"Цените на бензина, макар и много високи, щяха да бъдат по-високи без това", каза Йелън.
Финансовият министър заяви, че прогнозата за целогодишната инфлация през 2022 г. "вероятно ще бъде по-висока" от първоначално предвидените 4%. Прогнозата ще бъде актуализирана през следващите седмици, каза тя.
"В момента инфлацията наистина е икономически проблем и е изключително важно да се справим с нея", каза Йелън и добави: "Очаквам инфлацията да остане висока, макар че много се надявам, че сега тя ще се понижи."
Изслушванията се провеждат в момент, когато Байдън се бори с нисък рейтинг на одобрение преди ключовите междинни избори, като реакцията от по-високите цени на бензина и хранителните продукти надделява над силния пазар на труда и безработицата от 3,6%.
Джанет Йелън беше приета топло от демократите в Сената, но републиканците посочиха политиките на администрацията в областта на енергетиката и климата като причина за енергийната криза и характеризираха американския спасителен план на Байдън за 2021 г. като основна причина за инфлацията.
"Това, което чух да казвате, е, че е нормално да вдигаме данъците в момента и че е редно да има повече разходи за стимулиране, за да се справим с тази криза", заяви сенатор Майк Крапо, републиканец от щата Айдахо.
"Искам само да кажа, че не съм съгласен с вас по този въпрос."
Йелън защити американския спасителен план, заявявайки, че администрацията е предприела действия в отговор на прогнозите, че безработицата може да надхвърли 9%, като се имат предвид сътресенията, причинени от коронавируса.
По онова време „преобладаващият риск беше, че американците ще бъдат белязани от дълбока и дълга рецесия", каза тя.
Републиканците притиснаха също Йелън заради коментарите ѝ в началото на 2021 г., в които характеризира инфлационния натиск като "преходен" - същата дума, използвана в началото от председателя на Федералния резерв Джером Пауъл.
Йелън заяви, че тогавашните ѝ забележки не са предвидили проблемите във веригата за доставки, които се появиха по-късно през 2021 г., нито руската инвазия в Украйна.
Но сенаторът Джон Барасо, републиканец от Уайоминг, заяви, че предвид предишните уверения на Джанет Йелън, "ме кара да се чудя защо американците трябва да се доверяват на вашите изказвания, решения и препоръки днес".