Германският национален железопътен оператор Deutsche Bahn обеща да ускори усилията за транспортиране на зърно от Украйна по суша, тъй като износът по море все още е спрян заради войната на страната с Русия.

"Вярваме, че през следващите няколко седмици ще успеем значително да подобрим системата, така че наистина да успеем да транспортираме толкова (зърно) от Украйна, колкото позволява капацитетът на железниците", заяви пред обществената телевизия ZDF Зигрид Никута, ръководител на отдела за товарни превози на Deutsche Bahn.

Износът на зърно от Украйна, известна като житницата на Европа, е нарушен след нахлуването на Русия на 24 февруари, което застрашава продоволствената сигурност в целия свят. Превозите през Черно море са блокирани както от руски военни кораби, така и от мините, които Киев е поставил, за да предотврати евентуален десант.

Макар че някои количества бяха транспортирани с влакове и по шосе, износът все още е минимален в сравнение с количествата, които обикновено се изнасят по море. Германия помага за транспортирането на зърно от Украйна с железопътен транспорт в рамките на операция, наречена "Берлинският влаков лифт" - аналог на Берлинския въздушен лифт.

Украинското правителство твърди, че всеки месец по суша се изнасят от един до два милиона тона, смята Никута. Товарът се транспортира до пристанища в Полша, Германия и Нидерландия, откъдето ще бъде изпратен по-нататък, каза тя.

Поради различното междурелсие в Украйна и останалата част на Европа обаче зърното трябва да бъде претоварено в нови вагони на украинската граница. Други проблеми включват недостиг на вагони и съоръжения за прехвърляне на зърното, каза Никута.

В сряда Русия и Украйна постигнаха съществен напредък в първите си преки разговори от март насам за споразумение за облекчаване на световната продоволствена криза, причинена от блокирания износ на зърно.

Срещата на високо равнище с участието на официални представители на ООН и Турция в Истанбул завърши със споразумение да се срещнат отново в Турция следващата седмица.