Общо 208 български народни представители са декларирали собствено недвижимо имущество в декларацията си пред Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Общо депутатите разполагат с 286 апартамента, 132 къщи, 73 гаража, 10 офиса, 13 магазина и 57 парцела, пише в своя статия „Отворен парламент“. Част от тези имоти са наследствени, обявени като съсобственост със съпрузи и/или роднини на депутатите. Общата стойност на недвижимото имущество, обявено от народните представители, възлиза на 33 920 957 лв. Общата площ на декларираното недвижимо имущество на депутатите е 214 842 кв. м. Сумата на имуществото на депутатите не е „окончателна“. В подаваните декларации има имоти, чиято цена не е посочена – било то умишлено, поради пропуск или защото те са придобити като наследство/дарение. Има и апартаменти, които са закупувани назад във времето – в годините преди деноминацията на българския лев (преди юли 1999 г.). От подадената от депутатите информация става ясно, че

те са предпочитали големите градове

в страната – София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе. След 2017 г. в тези места народните избраници са закупили общо 36 апартамента с площ 4039 кв. м за 8 241 293 лв.

Шестима са депутатите, декларирали собствени имоти извън територията на страната. Това са Владислав Панев (ДБ) – посочил апартамент в Холандия, Кристиан Вигенин (БСП) – притежаващ апартамент в Белгия, Калоян Икономов (ПП) – с апартамент в Украйна, Настимир Ананиев (ПП) – с апартамент в Ирландия, Танер Тюркоглу (ИТН) – с къщи и апартамент в Турция, и Екатерина Захариева (ГЕРБ) – с имоти в Гърция. Най-скъп имот е обявил Владимир Табутов (ПП), който дели апартамент в София със съпругата си на стойност 1 528 850 лв. Следват го Кристиан Вигенин (БСП) с неговия апартамент в Брюксел за 663 000 лв. и Костадин Ангелов (ГЕРБ) – жилище с гараж и паркомясто в София за 586 749 лв.


Сред най-имотните политици беше Цветан Цветанов

Най-имотният политик беше Цветан Цветанов

Един от най-имотните политици в най-новата история беше бившият заместник-председател на ГЕРБ и настоящ лидер на „Републиканци за България“ Цветан Цветанов. Покрай шестте му апартамента, които той твърдеше, че са закупени със спестяванията на тъстовете му, пенсионери, се завихриха и големи скандали. За първите два апартамента на Цветанов се разчу през 2013 г., когато стана ясно, че е собственик на 2 апартамента в новопостроена и лъскава жилищна сграда в луксозния квартал „Изгрев“, купени за над 250 000 лева през есента на 2008-а, време, по което в този квартал цените на жилища достигаха до 3000 евро/ кв.м. По това време бившият вицепремиер е собственик и на още 2 апартамента в София и триетажна къща в с. Шума. През 2019 г. обаче избухна и скандалът „Апартаментгейт“, в който Цветанов беше главно лице. Тогава стана ясно, че той е придобил и мезонет в столичния квартал „Изток“ при стойност на сделката на квадратен метър в пъти по-ниска от пазарната цена. Цветанов е разменил новопридобития имот за два негови стари апартамента, които в същия ден са станали собственост на бивш негов подчинен. Година преди сделката с апартаментите управляващата партия пък е променила Закона за устройство на територията по начин, който позволява доизграждането на спрения по онова време небостъргач в квартал „Лозенец“ - „Златен век“, който се строи от фирма „Артекс“, от която Цветанов придобива луксозния имот с личен асансьор. Серията разкрития за апартаментите на властта продължи с още функционери на ГЕРБ, сдобили се с жилища от „Артекс“ на атрактивни места в столицата, на цени далеч от пазарните. „Биволъ“ публикува данни за апартаментите на министъра на правосъдието и бивш председател на Народното събрание Цецка Цачева, зам.-министъра на икономиката и енергетиката Красимир Първанов и зам.-министъра на младежта и спорта Ваня Колева. Към общата прокурорска проверка бяха добавени и депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов, министърът на туризма Николина Ангелкова, както и депутатите Валери Жаблянов и Крум Зарков от БСП, за които също се появиха публикации за имотни сделки. Разкритията приключиха със серия от оставки, но не и с по-сериозни наказания.