Най-малко 311 бездомни са починали в Денвър миналата година, повече от всяка друга година, съобщиха градските власти и организациите, които обслужват неприютените. Повечето от тях са станали жертва на свръхдоза наркотици, но сред смъртните случаи има и такива, причинени от инфекциозни заболявания, излагане на екстремни условия на околната среда или травма с тъп предмет. 

През 2022 г. животът си са загубили 263-ма бездомници, твърди Коалицията за бездомните в Колорадо, която провежда годишно проучване. 

Кметът на града Майк Джонстън още с встъпването си в длъжност обяви, че ще работи за разрешаване на проблема с хората, живеещи по улиците. Неговият план включваше да приюти 1000 незащитени обитатели през първите няколко месеца на поста си и още 1000 до края на тази година, което според него ще помогне и за значително намаляване на смъртните случаи, подхранвани от нарастването на употребата на фентанил и други смъртоносни улични наркотици, които се разпространяват в областта. 

Планът на кмета предвижда консултации и лечение за пристрастяване и психично здраве, както и обучение за работа и други услуги, целящи да се помогне на хората да придобият стабилност.

Избраният от Демократическата партия кмет Джонстън, досега е осигурил временни жилища за 1135 незащитени обитатели през почти шестте си месеца на поста. Но дебатът дали той може да свърши работата трайно продължава, тъй като цените на жилищата в Денвър се покачват, а предлаганите жилища на достъпни цени намаляват. 

Средният наем за апартамент с една спалня в Денвър е 1656 долара на месец,

показва apartments.com, което представлява намаление с 21% от 2023 г. до 2024 г. 

Майкъл Макомбър, който до преди две седмици е спал в палатка в центъра на Денвър, е бенефициент по плана на Джонстън и сега живее в хотел, който градът придоби и превърна в жилищни помещения за бездомници. 

„Дават ни три хранения на ден и кабелна телевизия. Кметът постъпва правилно“, каза 49-годишният Макомбър, добавяйки, че е останал бездомен преди две десетилетия, след като се е пристрастил към опиоидите след пътен инцидент.

Общо 1423 души са живеели по улиците в Денвър на 30 януари 2023 г. по време на годишното преброяване на момента. Някои групи за застъпничество изчисляват, че бездомното население се движи около 8000, ако се включат хората, живеещи със семейства или приятели или в приюти и групови домове, докато Джонстън обясни, че офисът му се фокусира върху настаняването на поне 2000 души до края на годината. 

Нито едно число обаче не отчита приблизително 36 000 мигранти, които са пресекли границата между САЩ и Мексико и са пътували до Денвър сами, или са били превозени с автобус от губернатора на Тексас Грег Абът, републиканец, който започна да изпраща мигранти в така наречените градове-убежища миналата година. 

Мигрантското население в Денвър е сред най-големите в страната, каза Джонстън пред NBC News. Градските власти са похарчили 32 милиона долара миналата година, за да ги настани, изхрани и да им предостави услуги и се очаква да похарчат още 180 милиона долара тази година, каза кметът. 

Джонстън каза, че

неговият приоритет е да намери постоянни домове за бездомните хора,

които не са мигранти, които неговият план ще постави в преходни жилища. Той похарчи 46 милиона долара от бюджета на града от 1,6 милиарда долара миналата година, за да преустрои хотелските стаи и да построи три селища с малки къщи.

Приблизително 119 милиона долара са предвидени за инициативи за бездомни тази година, като щатът допринася с още 24 милиона долара. Джонстън каза, че градът няма да налага крайни срокове на жителите да напуснат своите субсидирани преходни жилища, но се надява настанените хора да могат да си осигурят работа и постоянно жилище, което плащат сами в рамките на три до шест месеца. 

„Ние никога не ги принуждаваме да излизат обратно на улицата. Няма официално изискване за продължителност на престоя“, каза Джонстън. „Но нашата цел е бързо да ги стабилизираме и да ги свържем с услуги, ако имат нужда от подкрепа за психично здраве или пристрастяване или обучение на работната сила и да се подготвят да кандидатстват за работа.“

Той каза, че градът разполага с 500 ваучера, които да помогнат за плащането на наеми за първите няколко месеца, когато жителите се преместват в постоянно жилище, но след това са сами. Тези, които не получат ваучери, все пак ще получат помощ от града, за да намерят достъпен подслон.

Анди Макналти, адвокат по граждански права от Колорадо, който предоставя безплатни правни услуги на защитници на бездомни в Денвър, каза, че подходът на Джонстън е дълбоко погрешен. 

„Няма път към постоянно жилище“, каза Макнълти. „Денвър е твърде скъп и няма достатъчно жилища на достъпни цени, които да обиколите. Не можете просто да поставите хора в хотелските стаи и да очаквате да разрешите проблема."

Терез Хауърд, член на House Keys Action Network Denver, група за застъпничество, също смята, че планът няма да бъде ефективен без значителни инвестиции в обществени жилища. „Това е посоката, в която трябва да вървим“, каза тя. 

Но Кати Алдерман, служител по обществена политика към Коалицията за бездомните в Колорадо, каза, че планът на Джонстън може да спаси животи. „Най-важната част от това е какво следва и дали преместваме тези хора от временни пространства в дългосрочни жилища, защото това е единственият начин наистина да разрешим проблема с бездомността“, каза тя.

36-годишната Черис Клайн Берлинберг, която живее на две пресечки от преустроен хотел, каза, че планът на Джонстън е бил прибързан и не е взел предвид притесненията на съседите, като страховете от спад в стойността на имотите и увеличаване на престъпността.

„Трябва да се направи нещо, за да се помогне на бездомните, но кметът носи отговорност към тези, които вече живеят в общността“, каза тя.