„Уважавам труда на всички земеделци, тези, които произвеждат нашата храна. Готов съм да работя с всеки един от тях, който иска с правителството да реши проблемите, натрупани в сектора от десетки години. Ако някой от тези хора се е почувствал засегнат от моите думи, готов съм да се извиня. Но има други, на които не виждам за какво да им се извинявам. Това са тези, които получават „лъвския пай” от многомилиардните помощи, които бяха дадени през последните години. С тях си построиха вили, купиха си яхти и скъпи коли. Голяма част от тези хора са в сърцето на организацията на този протест. Призивът ми към хората от аграрния бизнес е да решат към коя група са”. Това заяви премиерът Николай Денков на брифинг в МС.  

„Единствената инструкция към вътрешния министър е да осигури законно преминаване към целия протест. Ако протестът е съгласно законовите норми, няма да има проблем за участниците”, каза още Денков.

 
„От нас се очаква да определим от кои украински стоки какви количества бихме могли да приемем", каза Денков.

„Правителството никога не е отказвало диалог с организациите в аграрния сектор. Още на 25 юли се срещнах с представители на 35 организации в животновъдния сектор. На срещата присъстваха освен министърът на земеделието и храните (Кирил Вътев), и министърът на финансите Асен Василев. Тогава с малки изключения, всички присъстващи организации подкрепиха отпадането на забраната за внос на зърно от Украйна”, каза Денков без да уточнява колко от присъстващите организации са били на зърнепроизводителите и колко от тях са били за вдигане на забраната за внос на украинско зърно.

Според него същите организации участват в работните групи по стратегическия план в земеделието. „Кабинетът е готов за диалог с представители на тези организации”, заяви Денков.

Ден преди националните протести на зърнопроизводителите в България премиерът обясни, че основният проблем, който се поставя от протестиращите, вече е решен.

Относно сигурността на зърното от Украйна, което би трябвало да преминава и през радиоактивен контрол премиерът каза: „В България не са се допускали и няма да се допускат продукти, които не съответстват на стандартите. Има стриктен контрол на всички стоки, които се внасят от Украйна. От 1 октомври м.г. до влизането на забраната в сила на 3 май т.г. БАБХ е проверила 575 пратки зърно”.