Чествания по повод празника на нородните будите се проведоха в цялата страна.

В София

се проведе церемония по издигане на националния флаг пред президентството. Държавният глава Румен Радев прие почетния строй на Националната гвардейска част. Той отправи и приветствие по случай празника. 

"За първи път откакто съм президент на този ден всички сме заедно – и председателят на Народното събрание, и министър-председателят, и министри, и ръководители на водещите културни просветни институции. Нека това да бъде знак, че сме осъзнали и прегърнали заветите на нашите възрожденци и просветители, да бъдем единни, да работим заедно за напредъка на България."

Държавният глава подчерта, че точно 100 години ни делят от първото честване на Деня на народните будители и допълни, че днес на този празник ние си спомняме вече цяло столетие за всички онези възрожденци, просветители, учители и артисти, благодарение на които са запазени българските дух и самосъзнание.

По думите на Радев будителят е човек, който буди съвестите повече от знанията и аргументите.

На 1 ноември

се отбелязват 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на История славянобългарска. Три преписа от нея бяха изложени в БАН.

Единият препис на Паисиевата „История славянобългарска“ е от 1772 година и е един от най-старите преписи, направен едва десет години след написването й. Първи сведения за него дава проф. Марин Дринов в статията си „Още няколко бележки за Паисия и неговата история“.

На събитието присъстваха актьорите от Народния театър  - Валентин Ганев и

Вяра Табакова, както и драматурга на театъра - Мирела Иванова. 

"Мисля си, че най-важното за днешния будител е мисленето. Надявам се, че все повече млади хора, образовани млади хора полагат усилия за това да премислят градежа на бъдеща България", каза Иванова.