Поредни скандали се разразиха в парламента.

Този път причината бе темата с имунитетите на народните представители. Депутатите гласуваха създаване на комисия, която трябва да прецени дали има достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер.

След дебат, продължил над три часа, народните представители създадоха Временна комисия, която да разгледа фактите и обстоятелствата около поисканите имунитети на четирима депутати. Това стана с гласовете на 186 депутати.

Комисията ще разгледа документите, които са входирани в деловодството на НС по отношение на поисканите имунитети на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателя на Продължаваме промяната Кирил Петков, депутатът от ДПС Димитър Аврамов и депутатът от ГЕРБ Даниел Александров. Временната комисия има за цел да проучи дали са налице достатъчно данни за извършени престъпления от общ характер. В пленарна зала предстои избор на председател и членове на Временната комисия.

Проектът на решение за създаване на Временна комисия по исканията на Главния прокурор на Република България за даване на разрешения за възбуждане на наказателни преследвания срещу Бойко Методиев Борисов, Даниел Тихомиров Александров и Кирил Петков Петков, народни представители в 49-то Народно събрание, е внесен от Мирослав Иванов, Атанас Атанасов, Христо Иванов, Никола Минчев и Надежда Йорданова.

Към момента, главният прокурор е поискал имунитета на общо осем народни представители, включително лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. От ПП-ДБ попитаха защо сега се искат имунитети.

„Изведнъж някой се сети, че може би някой е извършил някакво престъпление. Нито политическата класа следва да става заложник на държавното обвинение, нито държавното обвинение е заложник на политическата класа”, заяви Мирослав Иванов.

И последва вълна от критики.

„Тази комисия е унизителна за българския парламент и доказва няколко неща. Първото е, че Кирил Петков и другият имунитетаджия – Бойко Борисов, който го няма, вероятно се чувстват виновни. Ако не бяха, щяха да отидат в съда да докажат невинността си. И Борисов, и Петков показаха, че са абсолютни страхливци. Не са мъже”, каза от трибуната Тошко Йорданов.

„Най-вероятно ще направите криминалистична лаборатория в парламента, която ще прави ДНК тестове да установим дали детето на дамата от Дубай е на Бойко Борисов. Колеги, това е огромен срам. Вие започвате процедура, по която ще „перете” Борисов. Него го е страх да си даде имунитета”, твърди независимият депутат Радостин Василев.

„Не ви ли омръзна, колеги? През последния половин час нещо друго освен режисури показахте ли?”, попита Маноил Манев от ГЕРБ-СДС.

Временна комисия в НС обсъжда имунитетите на трима депутати
Напрежението не стихна и от БСП се обърнаха лично към Кирил Петков.

„Г-н Петков, какво правите в тази компания? Какво има да се разследва за твоята декларация. За нея знае цяла България. Подайте си имунитета”, коментира Атанас Зафиров от БСП.

„Ако ще има комисия, тя трябва да работи една или две седмици и след това Народното събрание да се произнесе – да се види кой, какво ще пере”, обясни Цончо Ганев от „Възраждане”.

„Доброволно ще дам имунитета си и няма да чакам края на комисията. Но и няма да дам Прокуратурата да използва своята власт като политическа бухалка. А, за комплексираните депутати от ИТН, пълни с омраза, няма да коментирам”, каза от трибуната Кирил Петков.

„Два клана в мафията се сбиха за това кой да владее държавата и да продължи да съществува. Мафията се самовзриви отвътре през съдебната система и роди коалицията на имунитети и на страха. Тези, които арестуваха незаконно Борисов, днес му пазят имунитета. А, Борисов, който свали правителството на ПП днес се прегърна с тях, за да спаси себе си”, обвини Корнелия Нинова.

ГЕРБ въстана срещу чутото по адрес на лидера им Бойко Борисов. „Мястото на секретариата на Прокуратурата е в съдебната палата, а не в пленарна зала”, контрира Гьорг Георгиев.