сн. БГНЕС

Демонстранти замеряха с камъни, бутилки и павета сградата на Народното събрание в София по време на протеста срещу монополите в страната в понеделник вечерта. Недоволството беше насочено и срещу правителството на Бойко Борисов. Стигна се до сблъсъци между протестиращи граждани и полицаи. Участници в демонстрацията бяха бити с палки.  Арестуван е флейтистът виртуоз Кристиян Коев, който не се подчинил на полицейска заповед и поискал да продължи да се движи в група с останалите хора.

Над 2000 души първоначално блокираха Орлов мост, а после се придвижиха към сградата на Народното събрание. На жълтите павета напрежението ескалира и гражданите започнаха да замерят сградата и да скандират: „Мафия", „Оставка", „Еничари". Демонстрантите запяха химна на България, после викаха: „Дянков си отиде, Бойко е на ред", „Българи юнаци", „Всеки ден ще е така до победата".

Демонстрантите, сред които и много тийнейджъри, окупираха парламента, сред тях и тийнейджъри, които започнаха да чупят прозорци. Жандармерия не ги допусна до главния вход, затова те атакуваха страничния.

Сградата на Народното събрание се охраняваше от жандармерия. Полицаите изтласкаха протестиращите по-далеч от сградата на парламента и ги насочиха към Софийския университет и паметника Левски. Има един ранен жандармеристи.

Полицията е арестувала 11  души. А протестиращи опитаха да обърнат патрулката, в която те бяха затворени. Шофьор от преминаваща линейка викна по мегафон: „Свобода!".

Протестиращите блокираха Орлов мост, а към 19,40 часа спряха и движението по бул. „Васил Левски. Жандармерията внаправи стена пред протестиращите, а те отвърнаха с освирквания и пиратки.  Протестиращите искаха оставката на премиера и скандираха: „Оставка", „Мафия", „Убийци" и обидни изказвания към премиера. Участниците в протеста развяваха български знамена. Те се опитаха да преминат по бул. „Витоша", но жандармерията направи жива преграда, за да им попречи. Сградата на ЧЕЗ бе  обградена от полиция.

Част от протестиращите се сблъскаха с полицията на бул. "Христо Ботев", униформените удряха с палки наред.

Мъж откри огън срещу протестиращите. Той стреля от третия етаж на ул."Лайош Кошут" №9, за да не позволи на буйстващите да потрошат колата му.

"Разумните хора се оттеглиха, след като видяха, че има провокатори, които хвърляха камъни. Има 6 пострадали полицейски автомобила, ударен е и полицай. Имаше много непълнолетни. Агресията се обърна срещу полицаите", коментира директорът на СДВР Валери Йорданов.

Няма да позволим вандалщина в центъра на столицата.

В Пловдив в понеделник вечерта протестиращите срещу монополите се опитаха да блокират централния булевард „Цар Борис Трети Обединител". Полиция обаче ги спряха и напомниха, че протестът им е без разрешение. Тогава групата се отправи към общината и започна да дюдюка.

 

Общината във Варна е под полицейска охрана, а около 1500 протестиращи се събраха пред катедралата. Мнозина  хвърляха камъни по сградата на електроразпределителното дружество Енерго-Про и счупиха няколко прозореца. След като тръгнаха в посока Аспарухов мост, жандармерията изтласка протестиращите и те се насочиха към ул. „Девня”, където се намира сградата на електроразпределителното дружество.

Там протестиращите бяха пресрещнати отново от жандармерия и пътят им беше препречен. Част от тях се опитаха да пробият кордона и започнаха да хвърлят камъни по сградата на електроразпределителното дружество. Полицията ги подгони, много от младежите хвърляха пиратки и бомбички в района на дружеството.

Междувременно полицията арестува флейтиста виртуоз Кристиян Коев на ъгъла на бул."Патриарх Евтимий" и ул."Ангел Кънчев" в столицата. Той не се подчинил на полицейска заповед да спре и продължил да се движи с групата на протестиращите. „Аз не съм зависим и затова си позволявам да протестирам", коментира музикантът, преди да бъде отведен, окован с белезници, с полицейска кола.

Коев, известен като „златната флейта", от години живее в Италия. Там нашумя, след като лично Силвио Берлускони използва негова идея за музикален проект с хор в своите кампании.

Към 21 часа в понеделник протестът в София приключи, а центърът на града е като след погром - обърнати контейнери за смет, изпотрошени стъкла, счупени витрини на магазини.

По-рано в понеделник президентът Росен Плевнелиев  застана на страната на протестиращите. Той призова политическите партии да „престанат с лозунгите и да предложат конкретни решения". Държавният глава поиска дебат в парламента по проблемите с монополизирания енергиен пазар и пълна проверка на всички институции по веригата, от които зависи формирането на крайната цена на тока.

"Гласът на гражданите ще бъде чут, техните протести са основателни", коментира Плевнелиев. "Като президент не съм безучастен към масовите граждански протести на територията на цялата страна през изминалите дни. Тези протести започнаха срещу високите сметки за ток, но имат и по-високи корени. Както многократно съм посочвал, големият проблем е в липсата на усещане за справедливост, ниските доходи и високата безработица. Хората трябва да бъдат чути. Очаквам от отговорните институции незабавен и конкретен ангажимент за провеждане на ефективни краткосрочни и дългосрочни мерки. Хората трябва да знаят какво и защо плащат, трябва да имат свободата да избират доставчик на ток, а цените трябва да са конкурентни, не монополни".

Президентът смята, че трябва да има испешна и пълна проверка на електроразпределителните дружества, на ДКЕВР,  на Българския енергиен холдинг и Националната електрическа компания.