Френският гигант в търговията на дребно със спортни стоки Decathlon тайно е продължил да продава спортни облекла в Русия, въпреки че официално се е оттеглил в знак на протест срещу руската война в Украйна, се казва в медиен доклад. Мултинационалната компания за търговия на дребно, която миналата година реализира продажби в размер на 15,4 млрд. евро (16,9 млрд. долара), обяви седмици след нахлуването на Русия в Украйна, че ще се изтегли от руския пазар.
През октомври тя продаде 60-те си местни руски търговски обекта на Desport, се казва в доклада на разследващия медиен сайт Disclose - ход, който беше представен като бележещ края на руското ѝ присъствие.
"Само че това не беше така", се казва в доклада.
През последните седмици "много дискретно" Decathlon е продължил да доставя на Desport продукти с водещите си марки Quechua, Wedze и Kalenji, се казва в Disclose.
Позовавайки се на вътрешни документи, видеоклипове от отворени източници и изявления на бивши служители, Disclose заяви, че Decathlon е въвела "обширна система за прикриване на износа си като част от споразумението за доставка с Desport", което според него е на стойност най-малко 12 милиона долара, като е използвала фиктивна компания в Дубай и дъщерно дружество в Сингапур.
Според Disclose тази операция е довела Decathlon "до границите на законността".
"През лятото на 2023 г. научих, че Decathlon иска да продължи да продава продуктите си в Русия", цитира медията неназован източник, който наскоро е напуснал компанията. "Веднага разбрах, че това е таен проект".
В доклада се посочва, че за да отговори на руското търсене, Decathlon е пренасочила част от производството си, първоначално предназначено за пазарите на ЕС, и е увеличила производството в азиатските производствени обекти. Санкциите на ЕС, наложени след нападението на Русия над Украйна на 24 февруари 2022 г., направиха незаконни доставките на оръжия, луксозни стоки или оборудване, което би могло да укрепи промишления капацитет на Русия. Спортните артикули не са включени в списъка.
Decathlon заяви, че "не управлява магазини в Руската федерация, не наема персонал и не притежава дялове в активни компании в страната". По-късно обаче призна, че е доставил дрехите, като заяви, че един от приоритетите му при напускането на Русия е да осигури постоянна заетост на персонала си.
"За да се финализира сделката, беше договорено, в съответствие с действащите местни и международни разпоредби, да продължим за ограничен период от време да доставяме ограничено количество продукти, за да може новият собственик да започне дейността си и да запази работните места", заявиха от Decathlon.