(Продължение)

Кога трябва да започне човек да инвестира и защо е важно децата ни да се научат да правят това? Отговорът на този въпрос започнахме да търсим в миналия брой след въпрос на мой читател, който ме помоли да представя няколко начина, по които би могъл да приучи дъщеря си да инвестира, вместо да харчи парите си за ненужни неща. В отговор предишната седмица представих правилото 72, което дава възможност да изчислим след колко години ще удвоим инвестициите си. Ето и втория „жокер“, който можеш да използваш в дадената ситуация с твоята дъщеря, илюстриран отдолу.

На тази илюстрация отново се показва колко е важно

времето на инвестиране

а не толкова сумата, която сме инвестирали като цяло. Нека назовем първия инвеститор с името Атанас, който е започнал да внася по $5,500 в инвестиционен акаунт на 22-годишна възраст, и прави това, докато стане на 29, всяка година вади от джоба си $5,500 ($458 на месец, което е изплащането на един автомобил например). На 29-годишна възраст Наско спира да инвестира, защото се жени за хубавата Мария, с която има 2 прекрасни деца и няма вече пари за инвестиране. Разбира се, това е в кръга на шегата, но помага на хората да си представят ситуацията по реален начин. Забравяйки за тези $44,000 инвестирани между 22 и 29-годишна възраст, Наско се сеща да си провери акаунта отново, като решава да се пенсионира на 67-годишна възраст, и с огромна радост научава, че там са се събрали $2,030,280 при средна лихва на фондовете от 9% на година. В този момент Наско разбира колко мъдър е бил, че вместо да си дава парите за алкохол, нови коли и красиви жени

в годините между 22 и 29

той е инвестирал правилно и сега има на какво да се облегне в периода на пенсиониране, когато доходите му ще намалеят драстично, но благодарение на този акаунт, неговият жизнен стандарт ще се запази или дори може да се повиши. В колонката до Наско обаче е илюстрирана ситуацията на неговия добър приятел Митко. При Митко, явно, фокусът е бил повече върху алкохол, нови коли и красиви жени, поради което в периода между 22 и 29 години не е могъл да спести нито стотинка в инвестиционния си акаунт, защото просто е имал други по-належащи разходи. Но на 29-годишна възраст Митко е решил да стане сериозен мъж и като вижда Наско как напредва с инвестициите, решава да се включи в играта и той.

От 29 до 67-годишна възраст

Митко инвестира всяка година по $5,500, което е значително повече от това, което Наско бе инвестирал от 22 до 29 години, равнявайки се на $209,000. На 67 години, при същата средна лихва от 9% на година, Митко обаче има по-малко от Наско, а точната събрана сума е $1,871,460. Разбира се, че Митко е щастлив от този факт, но откровено завижда на Наско, че за по-малко инвестиционни години и с по-малко пари, извадени от джоба, накрая се е оказал с по-голяма крайна сума в акаунта си. Това е магията на натрупващата се лихва, която работи усърдно през годините, а колкото повече са годините, толкова по-добре тя работи в наша полза. Затова важното за всички млади инвеститори е да запомнят, че не е най-важно колко пари инвестираш, а колко дълго инвестираш, защото тогава и само тогава ти даваш шанс на лихвата да работи усърдно в твоя полза и да трупа дивиденти и печалби върху парите, които ние сме отделили от залъка си да инвестираме. Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна и ако е така, моля, споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея.

Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.

И не забравяйте да се усмихвате!