Политиците и наблюдателите на пазара ще следят отблизо данните за новите работни места през август, когато излязат по-късно в петък.
Докладът идва една седмица, след като председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл предизвика разпродажба на акции и разпали страховете от рецесията с обещанието си да се бори с инфлацията с повишения на лихвените проценти, „докато работата свърши“.
Федералният резерв въведе поредица от агресивни увеличения на разходите за заеми през последните месеци, докато се опитва да намали почти историческата инфлация чрез забавяне на икономиката и задушаване на търсенето. Но подходът рискува да насочи САЩ към икономически спад.
Досега тази година обаче заетостта процъфтява. Големият брой нови работни места се противопоставиха на очакванията и успокоиха страховете от голямо забавяне. Наемането на работа в САЩ далеч надхвърли очакванията през юли, тъй като икономиката добави 528 000 работни места и нивото на безработица падна до 3,5%, което съответства на 50-годишно дъно, според данни, публикувани от Бюрото по трудова статистика миналия месец.
Добавените работни места през юли надхвърлиха вече стабилното наемане, поддържано през първата половина на 2022 г., през което икономиката добавяше средно 461 000 работни места всеки месец.
Икономистите предвиждат, че наемането може да е забавило главоломния си темп, но прогнозират доста стабилни числа и през август. Очаква се новите работни места за месеца да са 300 000, а нивото на безработицата да остане на ниво от 3,5%.
Правителствените данни, публикувани тази седмица, подсилиха доказателствата, че пазарът на труда остава силен. Откритите работни места са нараснали през юли след спад в продължение на три последователни месеца, според данни, публикувани от Бюрото по трудова статистика във вторник, които показват, че свободните работни места в последния ден на юли са скочили до 11,2 милиона от 11 милиона предходния месец.
Пазарът на труда устоя на усилията на Федералния резерв да забави икономиката, дори когато централната банка се опитва да намали инфлацията отчасти чрез намаляване на търсенето на работници и забавяне на увеличаването на заплатите, каза Ан Елизабет Конкел, старши икономист в Indeed Hiring Lab, пред ABC News.
На заседанията през юни и юли централната банка увеличава своя референтен лихвен процент с 0,75% всеки път - драматични повишения за последен път през 1994 г.
„Не виждаме търсенето на работодателите да е намалено“, каза Конкел. „Вашата интерпретация на това в макро смисъл зависи от това каква шапка носите.“
„Ако сте работник и виждате силен пазар на труда, това означава, че имате избор“, добави тя. „Може да успеете да договорите по-висока заплата или гъвкавост на работното място. Ако сте Федералният резерв, това означава, че работата ви просто е станала по-трудна."
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.