Дания няма да се преклоним пред „неприемливия“ натиск на САЩ, които искат да установят контрол над Гренландия, заяви днес премиерът Мете Фредериксен и предупреди, че залогът е правото на самоопределение на гренландците. 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп казва, че иска САЩ да поемат контрола над богатия на полезни изкопаеми и стратегически разположен арктически остров по причини, свързани с националната и международната сигурност и не изключва употребата на сила, за да постигне това.

„Световният ред, който сме изградили през поколенията, е изложен на предизвикателства като никога преди“, заяви Фредериксен в реч по случай Деня на нацията.

„През последните месеци Гренландия и Дания бяха подложени на неприемлив натиск от страна на най-близкия ни съюзник“, добави тя, визирайки САЩ.

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс по време на посещение на острова през март обвини Дания, че не се справя добре с опазването на сигурността на Гренландия и предположи, че САЩ биха защитавали територията по-добре. Визитата на Ванс дойде след изборната победа на гренландската Демократическа партия ("Демократит"), която подкрепя бавен преход към независимост, а не бързото отделяне от Дания, предлагано от някои други партии.

Лидерите на Дания и на Гренландия казват, че единствено гренландците могат да вземат решения за бъдещето на територията, а датската конституция дава право на острова да иска независимост.

Фундаменталните принципи на трансатлантическите отношения, като националният суверенитет, признаването на границите и правото на хората на самоопределение, сега са под заплаха, заяви Фредериксен.

„Ние обаче не се преклоняваме. Ние, датчаните, не сме такива“, добави тя.

Датският крал Фредерик, който е популярен в Гренландия, посети острова в края на април, демонстрирайки единство на фона на дипломатическото противопоставяне с Тръмп.

Споразумение между САЩ и Дания от 1951 г. дава на САЩ правото да строят военни бази в Гренландия, стига да уведомяват Дания и Гренландия за това. Островът, чиято столица е град Нук, е по-близо до Ню Йорк, отколкото до Копенхаген, и е богат на полезни изкопаеми, петрол и природен газ, но тяхното разработване се бави и минният сектор е обект на доста ограничени американски инвестиции.