Присъствието на Димитров заведе 55,000 зрители в залата по време на турнира
Александър Иванов, „Капитал"
Играчи - 10/10.
Публика - 9/10.
Корпоративни ложи - 7/10.
Спонсорство - 5/10.
Така накратко директорът на тенис турнира в София Пол Макнами оцени съставните части на надпреварата от категория АТР-250, която се проведе от 5 до 12 февруари в зала „Арена Армеец". Второто издание на турнира се оказа повече от успешно за организатора - турската строителна компания Garanti Koza, след като четирите двубоя на Григор Димитров заведоха в залата 39 хиляди зрители. Общо в рамките на турнира през залата преминаха 55 хиляди души, което е два пъти над средната посещаемост за най-ниската категория от световния тур на АТР.
Въпреки дебютното участие на най-добрия български тенисист еуфорията около силното му представяне от началото на годината и наличието на още трима играчи от топ 16 (през миналата година нямаше нито един от топ 20) турнирът не успя да набере желаната подкрепа от частния сектор и намирането на български рекламодатели се оказа най-голямата трудност пред Макнами и екипа му.
„Това е сферата, в която бяхме под напрежение. Мисля, че можеше да имаме по-голяма подкрепа от корпоративната общност, защото Григор е най-добрият български тенисист и може би най-добрият спортист в България. Като цяло спонсорството беше най-трудната част. Надявам се догодина да имаме по-голяма подкрепа, защото изградихме добра основа", каза австралиецът.
Отсъствието на Димитров през миналата година направи невъзможно превръщането на турнира в „успешно събитие". Тази година обаче той дойде и остана до края на турнира, което беше необходимото и достатъчно условие да се напълни залата. Преди турнира са били продадени около 55% от билетите, а бумът в продажбите е бил след победите на българина в първите му два мача. Полуфиналите и финалът събраха 12 хиляди зрители в „Арена Армеец", което по данни на Макнами от АТР е рекорд за една сесия в историята на категория 250. На четвъртфиналния му мач с Виктор Троицки имаше 9,600 зрители.
В рамките на турнира през ВИП ложите са минали 5,000 души, което по негова оценка е отлично за такъв турнир. „Няма да дам данни за приходите от билети, но сумата е пет пъти по-голяма от миналата година. Това е доста голям интерес", заяви Макнами. Приходите от продажбата на билети са около 1.5 млн. лева. Мачът за титлата между Димитров и Гофен и церемонията по награждаването са най-гледаните телевизионни програми за съответния часови пояс в неделя (12 февруари). Двубоят е привлякъл 28.6% от аудиторията по време на излъчването му по БНТ1 и БНТ HD. 738,697 зрители са гледали срещата по двата канала, а 877,516 са проследили на живо награждаването.
Турнирът е събрал най-голям интерес от зрителите на възраст 18-49 години, като в тази група е отчетен аудиторен дял от 34 и 34.9% съответно за мача и церемонията след него, показват данните на обществената телевизия. Турнирът е достигнал до 3.5 милиона зрители в България в рамките на всички излъчвания. В същото време БНТ, която има договор и за следващото издание, е подавала сигнал до 82 държави, а турнирът е бил излъчван в около 130 страни. Информация за приходите от телевизионни права няма, тъй като те се продават от посредник - MP & Silva. Макнами заяви, че организаторите от Garanti Koza са „изключително доволни", а отзивите от АТР са били „страхотни".
През миналата година турнирът оперираше с бюджет от 2.8 млн. лв., от които 500 хил. лв. бяха отпуснати от държавата. Както тогава, така и през тази година наградният фонд беше 450 хил. евро (880 хил. лв.), като шампионът си тръгна с чек за 80 хиляди евро. По правилника на спортното министерство държавните средства могат да се използват за плащане на такса към международните федерации, допинг контрол, съдийски апарат, техническо оборудване и наем на зала - в случая „Арена Армеец". Настилката беше купена през миналата година от държавната фирма „Национална спортна база" ЕАД, но с отделни средства от въпросните 500 хиляди лева.
За второто издание спортното министерство (т.е. данъкоплатците) осигури същата сума, а интересът на рекламодателите е бил значително по-висок от 2016 г. Разходите обаче също са по-големи, тъй като дойдоха няколко елитни играчи, в това число и Димитров. За да си осигурят такова присъствие, турнирите от най-ниската категория в АТР веригата плащат хонорари.
Данни сочат, че Димитров е получил сума, сходна с предложената му през миналата година. Тогава организаторите опитаха да си осигурят подписа му за три години срещу 600 хил. долара, което означава, че за този турнир е поне 200 хил. долара. Българинът е бил играчът с най-висок хонорар тази година, а такъв са получили и двамата най-високо поставени в ранглистата - австриецът Доминик Тийм и белгиецът Давид Гофен. По непотвърдена информация двамата са взели по около 100 хил. долара.
„Публиката беше фантастична, присъствието в ложите - много добро, спонсорите... Там определено страдахме. Ние казахме, че искаме да направим турнира най-голямото спортно събитие за годината, но не можехме да го гарантираме и може би за частният сектор беше трудно да се довери", отбеляза Макнами. Според него българските компании не са свикнали да инвестират в тенис, но очакванията му са видяното през тази година да увеличи корпоративния интерес за третото и според настоящия договор последно издание на турнира. През миналата година бившият спортен министър Красен Кралев обяви, че се водят преговори турнирът да остане в София до 2021 г., но засега няма яснота по този въпрос.
Макнами вярва, че турнирът е достигнал потенциала си през тази година и няма много какво да бъде подобрено с изключение на подкрепата на рекламодателите. „Ще опитаме да заведем повече хора в залата в първите дни на турнира. Със сигурност ще има нови лица на корта, защото всеки турнир има нужда от освежаване. Но хората не трябва да очакват, че догодина ще участват десет играчи от топ 20. Това е просто невъзможно. Ще има козметични подобрения, но нищо генерално", обясни той. Според австралиеца турнирът в София трябва да остане в тази категория, а опит да се вдигне нивото до АТР-500 би бил лишен от икономическа логика. „Прекалено е рисковано. Турнирите от АТР-500 струват доста скъпо. Като се има предвид подкрепата на корпоративната общност и икономиката на града, според мен е по-добре да остане така", каза Макнами.