Японската организация "Нихон Хиданкьо" - движение, създадено от хора, оцелели от атомните бомбардировки в Хирошима и Нагасаки - беше обявена днес за носител на тазгодишната Нобелова награда за мир, предаде Ройтерс.

Членовете на организацията, известни още като "хибакуша", са отдали живота си на това да се борят за свят без ядрени оръжия.

"Хибакуша получават наградата за мир за усилията си за постигане на свят без ядрени оръжия и за това, че показаха чрез свидетелски разкази, че ядрени оръжия не трябва да се използват никога повече", каза Нобеловият комитет.

"Хибакуша ни помагат да опишем неописуемото, да помислим за немислимото и някак да проумеем невъобразимата болка и страдание, причинени от ядрените оръжия", отбеляза комитетът.

Без да назовава конкретни имена, председателят на комитета Йорген Ватне Фриднес предупреди, че страните, разполагащи с ядрени оръжия, не бива дори да обмислят възможността да ги използват.

"Съвременните ядрени оръжия имат много по-разрушителна сила. Те могат да убият милиони и да окажат катастрофално въздействие върху климата", каза той на пресконференция. "Ядрената война може да унищожи цивилизацията ни", добави той.

Фриднес похвали "изключителните усилия" на "Нихон Хиданкьо" и други представители на хибакуша за приноса им за "установяването на ядрено табу".

"Ето защо е тревожно, че в днешни дни това табу срещу употребата на ядрени оръжия е под натиск", заяви той.

Догодина ще се навършат 80 години, откакто през август 1945 г. САЩ пускат ядрени бомби над японските градове Хирошима и Нагасаки.

Нобеловият комитет често обръща внимание на въпроса за ядрените оръжия, като през 2017 г. връчи Нобелова награда за мир на Международната кампания за забрана на ядреното оръжие.

Нобеловата награда за мир, която е на стойност 11 милиона шведски крони (около 1 млн. долара), ще бъде връчена на официална церемония в Осло на 10 декември, когато се отбелязва годишнината от смъртта на шведския изобретател и индустриалец Алфред Нобел, учредил в завещанието си Нобеловите награди.