Конституционните изменения, приети от правителството на Северна Македония и изпратени в парламента, ще бъдат представени пред депутатите на 18 август.
Вече започват да текат сроковете, предвидени в Конституцията и в Правилника за дейността на Народното събрание, които поставиха конституционните изменения на фокус.
Председателят на парламента Талат Джафери потвърди, че в сряда е получил предложението с насоки за изменение и допълнение на Конституцията от правителството и то веднага е било връчено на депутатите.
Преди разглеждането на предложението на пленарно заседание на 18 август, съгласно правилника, то ще бъде разгледано от Комисията по конституционни въпроси. Заседанието на тази комисия е насрочено за 25 юли от 10 часа.
Съгласно законовите разпоредби комисията трябва да обсъжда предложението в продължение на максимум десет работни дни. Като се има предвид, че 2 август е неработен ден, а за 27 юли вече е насрочено заседание по парламентарни въпроси, се очаква работата на Комисията по конституционни въпроси да приключи между 7 и 9 август. След това предложението ще бъде разгледано на пленарно заседание, на което дебатите продължават до десет работни дни.
Ако с мнозинство от две трети бъде одобрена необходимостта от конституционни промени, парламентът приема заключение и го изпраща на правителството.
"Не трябва да се пропуска сегашният импулс, за да бъдем на бързата писта за присъединяване към ЕС.
Все още имаме няколко месеца, за да се подготвим за отварянето на клъстерите и главите и да продължим преговорния процес. Ключът е в нас, необходимо е всички ние да покажем политическа отговорност, зрялост и отговорност към настоящето и бъдещето на страната", заяви външният министър на страната Буяр Османи.
„Една година от началото на преговорите с ЕС. Ние никога не сме се колебали в европейското бъдеще на нашата страна. Показваме високо ниво на готовност на нашата администрация в рамките на процеса на скрининг, написа Османи във Фейсбук, като добави, че "всеотдайно, в приемственост, работим за повече интеграция и ползи за нашите граждани по пътя към пълноправно членство в ЕС", добави той.
Премиерът Димитър Ковачевски също очаква надпартиен консенсус за продължаване на европейската интеграция на страната.
"Мисля, че това са конституционни поправки, които не засягат никакъв въпрос за идентичността, те бяха обявени вчера - нямаше нито един отрицателен коментар. Вярвам, че нашите депутати, 120 на брой в парламента, ще имат и визия, и доблест, и смелост да вземат решение, което ще означава европейска интеграция на страната и най-вече осигуряване на по-добро, европейско бъдеще както за сегашните, така и за бъдещите поколения", каза премиерът.
Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски обаче изрази противоположна остра позиция. Според него конституционни поправки по начина, по който се внасят в парламента, са не само неприемливи, но правителството допълнително усложнява процеса. "Текстът на конституционните изменения е не само неприемлив, но и напълно необоснован, заяви днес Мицкоски, след като правителството в Скопие внесе предложението за конституционни изменения в парламента ден по-рано.
По-рано президентът на Северна Македония, Стево Пендаровски, съобщи, че не е оптимист, че конституционните промени ще се осъществят, т.е. че опозиционната ВМРО-ДПМНЕ ще промени позицията си и ще гласува за тях. Той е убеден, че партията вижда шанс да дойде на власт или по-скоро да забави процеса на европейска интеграция на страната.
"Чуждестранните дипломати посочват на опозиционерите всички последствия от тяхната позиция, но не оказват натиск върху тях", добави той.