Нидерландски съдии наредиха на мъж, заподозрян, че е станал баща на повече от 550 деца чрез донорство на сперма, да спре да дарява - това е последният скандал около раждаемостта, който разтърси Нидерландия.
Мъжът, идентифициран в нидерландските медии само като 41-годишния Джонатан М., беше изправен пред съда от фондация, защитаваща правата на децата от донори, и от майката на едно от децата, за които се твърди, че е заченала от неговата сперма.
Според нидерландските клинични насоки един донор не трябва да става баща на повече от 25 деца в 12 семейства, но според съдиите мъжът е помогнал за създаването на между 550 и 600 деца, откакто е започнал да дарява семенна течност през 2007 г.
Поради това съдът "забранява на обвиняемия да дарява спермата си на нови бъдещи родители след издаването на настоящото решение", заяви съдия Тера Хеселинк.
Джонатан М. също така не може да се свързва с бъдещи родители "с желанието да дари сперма... да рекламира услугите си на бъдещи родители или да се присъединява към организации, които установяват контакти между бъдещи родители", заяви Хеселинк в решението си.
Ако продължи да прави дарения, ще бъде осъден на глоба от 100 000 евро за всяко нарушение, както и на допълнителни глоби, разпореди съдията.
Майката на едно от децата по делото, идентифицирана само като "Ева", заяви, че е благодарна, че съдът е спрял мъжа от "масовите дарения, които са се разпространили като горски пожар в други държави".
"Моля дарителя да уважи интересите ни и да приеме присъдата, защото децата ни заслужават да бъдат оставени на мира", каза тя в изявление.
Умишлена дезинформация
Повече от 100 от децата на Джонатан М. са родени в нидерландски клиники, а други - в частни, но той е дарил също така сперма на датска клиника, посочена в съдебните документи като Cryos, която след това е изпратила семената му на частни адреси в различни страни, добавя съдията.
"Донорът умишлено е дезинформирал бъдещите родители за броя на децата, които вече са се появили на бял свят, благодарение на него", се казва в отделно изявление на Окръжния съд в Хага.
"Всички тези родители сега са изправени пред факта, че децата в семейството им са част от огромна роднинска мрежа със стотици полубратя и сестри, които те не са избирали",
се казва в него.
Съдът счита, че е "достатъчно вероятно" това да има отрицателни психосоциални последици за децата.
Това включва психологически проблеми, свързани с идентичността и страхове от кръвосмешение.
"Въпросът е, че тази роднинска мрежа със стотици полубратя и полусестри е твърде голяма", заяви говорителят на съда Герт-Марк Смелт пред АФП.
"Интересите на децата са твърде важни и затова на господина е забранено да дава повече сперма",
каза той.
"За пръв път съдия се произнася по такъв случай и е окуражаващо да видим, че това поведение се разглежда незабавно", добави Марк де Хек, един от адвокатите по делото.
Случаят е последният от поредицата скандали, свързани с раждаемостта, които засегнаха Нидерландия.
През 2020 г. починал гинеколог беше обвинен, че е станал баща на най-малко 17 деца от жени, които са смятали, че получават сперма от анонимни донори.
Година по-рано стана ясно, че лекар от Ротердам е станал баща на най-малко 49 деца, докато е осеменявал жени, търсещи лечение.
Мъжът вече беше включен в черния списък на Нидерландия през 2017 г., след като стана ясно, че има повече от сто деца от донори.
Тогава Нидерландското дружество по акушерство и гинекология (NVOG) призова всички банки за сперма и клиники незабавно да спрат да използват неговата сперма.
Твърди се, че Джонатан М. е продължил да извършва донорство в чужбина и по незаконни канали.
Фондация "Доноркинд" твърди, че донорът се свързва с бъдещи майки чрез социалните медии, за да предложи спермата си неофициално.
Твърди се, че той е излъгал за броя на децата, на които е станал баща чрез банки за сперма.
Според адвоката на фондацията Марк де Хек донорът е нарушил споразуменията с клиниките и с бъдещите родители, които са разчитали на ангажимента му да зачене само до 25 деца.
"Донорът е дал приоритет на желанието си да се възпроизвежда и поведението му представлява заплаха за психическото и физическото благополучие на децата донори",
казва де Хек.
Медиите съобщават, че Джонатан М. понастоящем живее в Кения и отказва да коментира съдебното производство срещу него.
Progress Educational Trust (PET), платформа за хора, засегнати от безплодие или генетични заболявания, заявява, че ограничението от 25 потомци има за цел да запази нивата на роднинство сред заченатите от донори хора подобни на тези в цялото население.
"Когато генетичният материал на донора присъства в голям брой потомци, се увеличава (много малкият) риск двама полубратя и сестри да създадат интимна връзка", подчертава PET.