„Да, България” ще се яви в коалиция с „Продължаваме Промяната – Демократична България” на изборите през октомври. Това е било решено на Националния съвет, който се проведе тази вечер.
Преди дни „Да, България” поиска споразумениев коалицията с няколко условия - предварителни избори за кандидатите за депутати, качествени критерии за тях и премахване на партийните квоти. Нито едно от тези три условия не беше одобрено от останалите партньори. Въпреки това от „Да, България” са взели решение да останат в коалицията.
От партията поставят две основни цели:
- Връщане на доверието към коалицията на най-малко 100 000 от изгубените на последните избори избиратели;
- Установяване на коалицията като сигурен мандатоносител съгласно процедурата по чл. 99 от Конституцията на Република България, с оглед пълноценното прилагане на формулата за управление, одобрена от коалицията.
„Да, България” реши да остане в коалицията, като поставихме цели за връщане на избиратели. Ще мотивираме нашите структури за постигане на максимален резултат на следващите избори. В резолюцията сме заложили числото връщане на 100 000 избиратели, което смятаме, че предвид загубените на предните избори 300 000, е както реалистично, така и амбициозна цяло”, заяви след съвета Божидар Божанов.
„Имаше сложни дебати, но членовете на Националния съвет проявиха силна отговорност и мислим, че това е правилното решение за момента в страната. Радвам се, че членовете на съвета постъпиха изключително отговорно, поставихме ясни цели за кампанията”, допълни Ивайло Мирчев.
Ето и цялата позиция на "Да, България" след Националния им съвет:
Резолюция на Националния съвет на „Да, България!“ от 3 септември 2024 г.
На предсрочните парламентарни избори на 9 юни 2024 г. ПП-ДБ загуби половината от своите избиратели. Нещо повече, това беше поредният резултат, който показва оттегляне на подкрепа. За „Да, България!“ това беше ясен сигнал, че настоящата формула на политическо представителство на демократичната общност в център-дясното пространство има нужда от много сериозно преосмисляне. Ако тази тенденция продължи без истинско обновяване, ние няма да бъдем в състояние да изпълняваме ефективно основната си политическа мисия: да отстояваме геополитическата ориентация на страната във всички измерения, да налагаме дневен ред на последователна модернизация и демократизация и да гарантираме върховенството на правото и добрата бизнес среда.
България има нужда от прекратяване на политическата криза, формиране на смело, антикорупционно и реформаторско правителство. Всичко това може да се случи единствено ако ние си поставим амбициозни електорални цели.