Цветан Цветанов обяви, че напуска парламента заради скандала с евтините апартаменти. Той обаче остава заместник председател на партия ГЕРБ и председател на предизборния щаб. "Жертвата съм аз", заяви Цветанов. Решението си обясни така: "Винаги съм се ръководил от семейните ценности и знам, че в едно семейство, ако има проблем, страдат децата. Винаги съм изповядвал това да бъдем екип и че когато взимаш правилното решение, правиш мостове, а когато действаш прибързано, правиш дупки, езера". Той определи скандала с апартаментите като атака срещу ГЕРБ заради предстоящите избори за Европейски парламент. Цветанов отхъврли обвиненията срещу него и заяви, че не е извършил нарушение. „Всичко, което съм правил, съм го правил, ръководейки се от законността”, заяви Цветанов. Цветан Цветанов не отговори по същество на въпросите около сделката за апартамента му в квартал "Изток". Той отказа да коментира как е получил цената от 627 евро на кв. м. и дали смята за редно да се възползва от възможността да купи имот на такава цена. Въпросите за това как бившият му колега в предизборния щаб на ГЕРБ Симеон Велков е купил двата апартамента, разменени от Цветанов за новия имот, в същия ден Цветанов отклони с репликата, че в това няма нищо незаконно. Последва дълго обяснение колко тежки изпити е преминал Велков, за да стане ръководител полети в Ръководство "Въздушно движение" (РВД), където е назначен сега, и колко отговорна и свързвана с опазване на човешки животи и настоящата му работа. Говорил съм с Мирянови (собствениците на фирмата-строител на апартамента "Артекс" - бел. ред.) за ситуацията да разменя апартаментите и на по-късен етап се е появил Велков, каза лаконично Цветанов. Заради апартаменти, купени от "Артекс" на цени под пазарните, оставки подадоха правосъдният министър Цецка Цачева, зам.-министърът на спорта Ваня Колева и зам.-министърът на енергетиката Красимир Първанов.

По-рано в сряда, при завръщането си от САЩ, Цветанов заяви: „Много е хубаво, че за този период от време, в който отсъствах от страната, много се наслушах и много се нагледах, защото имах възможност да се запозная с всичко това. Добре планирано мероприятие във връзка с предстоящите евроизбори и във връзка с много решения и коментари, които съм правил през всичките тези години.“

До излизането му от Народното събрание се стигна след разкритията на Свободна Европа за имотната му сделка, сключена през 2018 г. с фирмата „Артекс“. Според изнесените данни Цветанов се е сдобил с луксозен апартамент с ВИП асансьор за 627 евро на кв.м. – или с около 2000 евро под пазарната цена за такива имоти в столичния кв. „Изток“.

Впоследствие се оказа, че с жилища на преференциални цени в сгради на „Артекс“ са се сдобили още правосъдният министър Цецка Цачева, зам.-министърът на енергетиката Красимир Първанов и колегата му в спортното ведомство и кумица на Цветанов – Ваня Колева. И тримата подадоха оставки, докато шефът на ПГ на ГЕРБ беше на посещение в САЩ. На този фон Свободна Европа разкри, че в началото на 2017 г. депутатите от управляващата партия, включително с гласа на Цветанов, са прокарали поправки в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Именно тези текстове са използвани като основание от Столичната община и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за да дадат зелена светлина за продължаване на строежа на 34-етажния небостъргач „Златен век“ в столичния кв. „Лозенец“, изграждан от „Артекс“. Това не е първият случай, в който имотите на Цветанов се превръщат в проблем за политическата му кариера. Още в началото на първия управленски мандат на ГЕРБ тогавашният силов вицепремиер и вътрешен министър трябваше да обяснява произхода на средствата, с които се бе сдобил с шест апартамента и къща. В крайна сметка НАП не намери проблем в забогатяването на семейство Цветанови, обяснявайки част от него със заеми от тъстовете. Преди да оглави МВР, Цветанов бе заместник-кмет на София, докато Столичната община се управляваше от Бойко Борисов. Двамата работеха в екип още когато настоящият премиер бе главен секретар на МВР, а Цветанов - негов сътрудник. След оставката на първия кабинет "Борисов" през февруари 2013 г., Цветанов бе разследван и подсъдим по няколко обвинения за злоупотреби с бюджета на МВР и специални разузнавателни средства, но в крайна сметка бе оправдан. След това той повече не участва в изпълнителната власт пряко, а ръководеше ПГ на ГЕРБ в два последователни управленски мандата на партията. Освен това оглавяваше и вътрешната парламентарна комисия.