Западни дипломати разкритикуваха коментари на руския министър на външните работи Сергей Лавров на срещата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Малта, предаде ДПА.
Лавров, чието посещение в Малта е първото за него в държава членка на Европейския съюз след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г., заяви, че Западът е разпалил войната в Украйна и е отговорен за възникването на нова Студена война, която може да прерасне в пряка конфронтация. Последното посещение на Лавров в страна от ЕС беше през декември 2021 г., когато бе в Швеция, припомня ДПА.
"Цялата ситуация може да премине в гореща фаза", каза Лавров днес - първия ден от двудневната среща на Съвета на министрите на ОССЕ.
Той заяви, че западните държави са поели контрола върху базираната във Виена организация.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен определи изявленията на руския външен министър като "цунами от дезинформация". Украинският външен министър Андрий Сибиха се обърна към Лавров в речта си като към "военнопрестъпника на тази маса", без да го спомене поименно.
"Нашият мирен план е Русия да се махне от Украйна и да ни остави на мира", заяви Сибига.
Той подчерта, че Русия е най-голямата заплаха за глобалната сигурност - не само заради нападението си над Украйна, но и заради военното си сътрудничество с Иран и Северна Корея.
Германската министърка на външните работи Аналена Бербок също обвини Лавров в "непоносими лъжи" за войната в Украйна.
"Можете да заблудите себе си, но не можете да заблудите нас - 1,3 милиарда души в (държавите от ОССЕ)", каза тя директно на Лавров по време на срещата. В речта си Бербок призова международната общност, и по-специално държавите членки на ОССЕ, да продължат да работят за основните принципи на организацията - мир, свобода и сигурност, въпреки някои различия в мненията.
ОССЕ е един от малкото форуми за диалог в областта на сигурността и демокрацията, където западните представители все още влизат в пряк контакт с Русия. Докато Москва се оттегли от няколко други европейски платформи и организации, тя остана в ОССЕ, виждайки в нея платформа, чрез която да съобщи на 57-те държави членки своята позиция във връзка с войната в Украйна, отбелязва ДПА. В речта си Лавров предупреди, че ОССЕ може да се разпадне, ако престане да дава възможност за решаване на проблеми.
Например, организацията можеше да изиграе роля в разследването на саботажа на газопроводите "Северен поток" 1 и 2 от Русия към Германия, твърди Лавров.
"Западът прави всичко възможно, за да подкопае" ОССЕ, заяви по-късно руският дипломат пред репортери.
Критики във връзка с визитата на Лавров
Участието на Лавров в срещата на върха в Малта беше критикувано от редица западни дипломати преди срещата, включително от полския външен министър Радослав Шикорски.
"Лавров идва тук, за да лъже за руската инвазия и за това, което Русия прави в Украйна. И не искам да слушам лъжите му. Няма да седна на една маса с Лавров", каза Шикорски при пристигането си на срещата в Малта.
По-късно Шикорски напусна залата по време на речта на Лавров заедно с представителите на Чехия, Украйна и балтийските държави. Германският първи дипломат също разкритикува участието на Русия.
"Точно както Русия използва бомби и безпилотни летателни апарати, за да атакува мира и сигурността в Европа, (руският президент Владимир) Путин иска да приложи това и срещу ОССЕ", заяви Бербок. "Няма да позволим на Путин да взриви общия ни мир, да го превърне в прах и пепел, нито ще позволим на Русия да играе циничната си игра тук, без реагираме на това", добави тя.
Коментарите дойдоха, след като в вчера Малта отмени визата на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, която също трябваше да присъства на срещата, след възражения от балтийските републики.
ОССЕ е в затруднено положение
ОССЕ е в криза от началото на войната в Украйна. Русия наложи вето на няколко важни решения, които изискват консенсус, за да бъдат приети. Останалите държави членки обвиняват Москва, че подкопава и блокира работата на организацията. В продължение на три години бюджетът на ОССЕ остава непроменен. Освен това от септември насам са овакантени четири висши поста, включително този на генерален секретар. Държавите членки не успяха да се споразумеят за избора на подходящ приемник на след края на мандата на Хелга Шмид.
Срещата в Малта ще продължи два дни. Утре се очаква да бъде взето решение за бюджета и да бъде постигнато споразумение за вакантните висши длъжности, отбелязва ДПА.