Китай изглежда е решен да използва сила в Тайван, а опитът на Русия в Украйна влияе на изчисленията на Пекин как, а не дали да нахлуе, заяви ръководителят на ЦРУ. По време на Форума за сигурност в Аспен директорът на Централното разузнавателно управление Бил Бърнс омаловажи спекулациите, че китайският президент Си Дзинпин може да предприеме действия в Тайван след ключова среща на комунистическата партия по-късно тази година.
"Рисковете от това, струва ни се, стават толкова по-големи, колкото по-далеч навлизате в това десетилетие", каза Бърнс.
Бърнс заяви, че Китай е "разтревожен", когато гледа към петмесечната война на Русия в Украйна, която той определи като "стратегически провал" за президента Владимир Путин, тъй като той се е надявал да свали правителството в Киев в рамките на една седмица.
"Нашето усещане е, че това вероятно влияе по-малко на въпроса дали китайското ръководство може да реши след няколко години да използва сила, за да контролира Тайван, а как и кога ще го направи", каза Бърнс.
Той каза, че се смята, че Китай е забелязал от Украйна, че "не се постигат бързи, решителни победи с недостатъчно голяма сила".
"Подозирам, че урокът, който китайското ръководство и военните си извличат, е, че трябва да натрупаш смазваща сила, ако смяташ да обмисляш това в бъдеще", каза той.
Китай вероятно е разбрал също, че трябва да "контролира информационното пространство" и "да направи всичко възможно, за да подкрепи икономиката си срещу потенциални санкции", добави той.
Бърнс, в унисон с предишни американски оценки, заяви, че Съединените щати не вярват, че Пекин предлага военна подкрепа на Русия въпреки реторичната подкрепа.
Той заяви, че Китай е увеличил покупките на руска енергия, но изглежда внимава да не си навлече западни санкции.
Китай смята самоуправляващия се Тайван за част от своята територия, която очаква обединение, ако е необходимо, със сила.
Победените китайски националисти избягаха в Тайван през 1949 г. след като загубиха гражданската война в континенталната част на страната, но оттогава островът се превърна в динамична демокрация и водеща технологична сила.