Докато европейците се готвят за мрачна зима с надвисналата заплаха от увеличаващия се брой случаи на COVID-19, минималният брой регистрирани случаи на грип досега дава лъч надежда.
Данните, налични в Европа от началото на октомври, когато обикновено започват да нарастват случаите на грип, отразяват малките числа грипни зарази в южното полукълбо по-рано тази година.
Някои лекари смятат, че комбинацията от карантини, носенето на маски и миенето на ръце изглежда пречат на разпространението и на грипа. Те обаче предупреждават, че данните трябва да се следят, защото пикът на сезона на грипа все още предстои.
Според Флу Нюз Юръп, съвместната мониторингова платформа на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията и Световната здравна организация, която събира проби от 54 европейски региона, само един човек е диагностициран с грип измежду 4 433 теста, извършени в периода 28 септември - 22 ноември.
Тези данни означават ниво на разпространение на грип от 0,02 процента, което е доста под прага от 10 процента, който от СЗО се смята за епидемия при грип.
По същото време миналата година този дял е бил 15 на сто. Докато учените предупреждават, че пандемията от новия коронавирус е ограничила тестовете за грип, ниските нива досега са глътка въздух за правителствата и здравните власти, които се опасяват от потенциална смъртоносна двойна пандемия от COVID-19 и грип, която би затруднила още повече болниците през зимата.
"В която и да е друга типична година, на този етап щяхме да сме свидетели на стотици случаи на инфлуенца в Европа и другаде по света", каза Бруно Лина, старши вирусолог в "Оспис сивил дьо Лион", управляваща 13 болници в третия по големина град във Франция. "Действията, предприети за предотвратяване на разпространението на Ковид-19 са много ефикасни и срещу грип и други респираторни вируси", добави той.
Лина и още двама експерти изтъкват възможното въздействие на "вирусната интерференция", известна още като суперинфекциозна резистентност - механизъм, при който излагането на вирус предизвиква имунен отговор, който е смъртоносен и за други патогени.
"В случая това означава, че коронавирусът в момента запълва пространството така, че прави много трудно, ако не и невъзможно за други респираторни вируси като този на грипа да съществуват съвместно с него", каза Лина.
Сезонните грипни вируси причиняват между четири и петдесет милиона инфекции всяка година и до 70 000 европейци годишно умират от усложнения, свързани с грипа, предимно възрастни хора и други рискови групи. Смъртните случаи от COVID-19 засега надвишават 370 000.
Няколко учени предупреждават, че всеки успех в ограничаването на разпространението на Ковид-19 също така би намалил и вирусната интерференция, която държи настрана грипа засега. Инфекциите от грип обикновено бележат пик в първите седмици на годината в Северното полукълбо. Тази година в Европа този пик бе през февруари.
Докато много правителства разхлабват ограниченията, за да позволят празнични събирания по Коледа и Нова година, здравните власти се страхуват, че това ще затрудни борбата с пандемията.
Другата несигурност произтича от нивата на ваксиниране срещу грип. Според експерти в Европа броят на ваксинираните срещу грип варира много въпреки кампаниите, които насърчаваха хората тази година да се имунизират срещу грип възможно най-рано.
Малкият брой регистрирани инфекции досега могат да разубедят онези, които още не са се ваксинирали, казва Едуард Хил, изследовател в университета на Уорик.
Малкото случаи на грипни инфекции са предизвикателство и пред производителите на ваксини, докато се готвят за сезон 2021/2022 г. Всяка година в края на февруари СЗО издава препоръка до производителите кои щамове да използват при подготовката на ваксини срещу грип за следващия сезон за Северното полукълбо. Водещи производители като "ГлаксоСмитКлайн", "Санофи", "Абът" увеличиха доставките за региона средно с 30 на сто тази година в очакване на повишено търсене, макар че в някои страни имаше и недостиг.
"Като се има предвид, че случаите на глобално циркулиращ грипен вирус е невероятно нисък, СЗО може да не разполага с хилядите положителни грипни проби, на които обичайно разчита, за да подбере щамовете за ваксина", каза Матю Даунъм, експерт в работната група по грипа към европейската асоциация на фармацевтичните индустрии и асоциации. Той не изключва СЗО да отложи решението си до март, което би затруднило производителите.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.