Епидемията от коронавирус може да отнеме живота на над 74 000 американци до август. Това прогнозират учени от Вашингтонския университет на фона на решението на няколко щати да смекчат ограничителните мерки срещу заразата. Анализаторите предупреждават, че броят на смъртните случаи ще се увеличи, ако губернаторите възобновят работата на търговските обекти прекалено рано.
Предишната прогноза на Вашингтонския университет, който е често цитиран от служители на Белия дом и здравните власти, бе за 67 000 жертви.
Институтът за здравни измервания и оценка (IHME) заяви късно в понеделник, че броят на смъртните случаи от вируса в САЩ не спада с предвиденото темпо след достигането на 15 април на дневния пик от около 2700 починали. Ръководителят на института Кристофър Мъри заяви, че смъртните случаи ще се увеличат, ако щатите възобновят твърде рано работата на икономиките си.
На фона на прогнозите на правителството на президента Доналд Тръмп, че безработицата през април ще достигне 16 процента и недоволството на гражданите, които трябва да се подчиняват на нарежданията да си стоят у дома, някои щати, като се започне с Аляска и се стигне до Мисисипи, планират да възстановят работата на отслабените си икономики, въпреки че не са правили тестове масово.
Губернаторът на Тексас Грег Абът заяви в понеделник, че няма да подновява заповедта си за оставане вкъщи и ще започне от петък поетапно да отваря търговските обекти, включително ресторантите и супермаркетите. Подобна е и ситуацията в Джорджия.
Белият дом разпространи в понеделник пътна карта, по силата на която задължението за правене на тестове и прилагането на програми за бързо реагиране е възложено на щатските власти въпреки молбите на губернатора на Ню Йорк Андрю Куомо и други за федерална помощ. В документа се казва, че щатите са отговорни за идентифицирането на случаите и, преодолявайки препятствията, за ефективното тестване.
Ролята на американското правителство е да "бъде доставчик в краен случай", се казва в пътната карта. То ще дава общи насоки за смекчаването на ограниченията и за разпределението на тестовете за диагностициране, като предоставя техническо съдействие за това как по най-успешен начин да бъдат използвани технологиите за тестване и като разпределя тестовете в съответствие с очакваните нужди на лабораториите.
Американската сенаторка от демократите Пати Мъри, представителка на тежко засегнатия от вируса щат Вашингтон, даде вчера критична оценка на плана за тестване на републиканеца Тръмп, като заяви, че той не е "нищо ново".
"Той не съдържа конкретни, изразени с числа цели, не предлага времева рамка, не откроява начини за справяне с нарушаването на работата на системата от доставки, не дава никакви детайли за увеличаване на лабораторния капацитет или за задействане на необходимия производствен капацитет. Може би най-жалкото в него е, че се опитва да прехвърли очевидни задължения на федералното правителство върху щатските власти", заяви Мъри.
След като множество хора се струпаха през уикенда по калифорнийските плажове, губернаторът Гавин Нюсъм заяви, че ще бъдат засилени мерките за социално дистанциране.
Дебора Бъркс, координатор на специалния екип на Белия дом за коронавируса, призова в понеделник американците да продължат да си стоят вкъщи и да спазват социална дистанция, докато властите отменят заповедите си.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.