Алексис Ципрас се оттегля от ръководството на лявата партия СИРИЗА след тежко поражение на изборите в Гърция, предаде "Ройтерс".

"Дойде моментът да започнем нов цикъл", каза Ципрас в телевизионно обръщение и добави, че е необходима реформа на партията.

Водена от Ципрас, СИРИЗА нахлу във властта през 2015 г., в разгара на дълбоката икономическа криза в Гърция, яхвайки вълна от гняв сред гърците срещу мерките за икономии и спасителния план.

Тя

понесе поражение от "Нова демокрация" на премиера Кириакос Мицотакис

през 2019 г.

На парламентарните избори в неделя СИРИЗА спечели едва 17.8% от гласовете срещу 40.5% за "Нова демокрация".

"Отрицателният резултат може - и трябва - да стане началото на този цикъл", каза той.

Ципрас заяви, че се оттегля, за да проправи пътя за избори за нов лидер на партията, отбелязвайки, че няма да бъде кандидат.

"Гордея се с всичко, което се случи", каза той. "В това трудно пътуване имаше компромиси и трудни решения, наранявания и изтощение, но това беше пътуване, което остави следа в историята", допълни Ципрас.

"Не мога да представя убеждението си за необходимостта от дълбоко обновление и възстановяване (на партията) само на думи, ако едновременно с това не го подкрепя с действия... Реших да предложа избирането на ново ръководство на партията", заяви той, цитиран от "Катимерини" и БТА.

"Осъзнавам необходимостта от нова вълна в СИРИЗА и реших да се отдръпна, за да премине тя. Имам доверие в човешкия потенциал на партията ни, в неизчерпаемите сили на левицата", каза Ципрас.

Той заяви, че негативният изборен резултат може и трябва да стане начало на тази нова вълна в СИРИЗА, която трябва да отговори на ролята на основна опозиционна сила, както и да работи активно, за да се върне на власт.

Когато беше избран на 40-годишна възраст, Ципрас, инженер по образование и бивш член на комунистическата младеж, беше един от най-младите министър-председатели на Гърция, припомня, "Ройтерс".

Скоро след като пое властта, той се обяви срещу строгите икономии и спасителните програми, подкрепени от Европейския съюз и Международния валутен фонд, които според него са предизвикали хуманитарна криза в Гърция.

Но след месеци на ожесточени битки с други страни от еврозоната, Ципрас беше принуден през юни 2015 г. да наложи капиталов контрол. През юли той спечели референдум, призоваващ гърците да отхвърлят предложената спасителна програма, но направи обратен завой и подписа по-строга програма месец по-късно.

Откакто третата и последна програма за спасяване на Гърция приключи през 2018 г., страната си възвърна достъпа до пазара, намали рекордния си дълг и растежът се очаква да изпревари средния за еврозоната. В резултат на това общественият гняв утихна.