След цяла година бездействие по казуса с Желяз Андреев външно министерство най-накрая започна да си изяснява обвиненията на САЩ срещу българина. МВнР съобщи, че по разпореждане на Бойко Борисов е предприело „спешни действия за изясняване на обстоятелствата". Зам. външният министър Юрий Щерк покани на среща американския посланик Ерик Рубин, а BG посланикът във Вашингтон Тихомир Стойчев пък поиска спешно да бъде приет от заместник помощник държавния секретар за Европа Матю Палмър. Както BG VOICE вече писа, Америка поиска екстрадицията на българина по обвинения, че е съдействал в износа на оборудване за Сирия в нарушение на американското ембарго. Решението за екстрадицията зависи от българския съд.

До раздвижването на държавата се стигна, след като в цялата страна имаше протести срещу екстрадицията му, а в телевизионно интервю Желяз се оплака, че още преди година е запознал с казуса и е поискал съдействие от МВнР, президентството и националния омбудсман. Те обаче не предприели нищо.  Дори да сте в най-ниското ниво или просто на изпитателен срок в някаква компания, вие може да се окаже в тази ситуация, сподели Желяз и допълни: „Това е ситуацията, в която може да бъде всеки българин, който е решил да остане в България и да изгражда тук кариера, семейство. Така че подкрепата на тези хора не е само за мен, подкрепата на тези хора е и за техните деца, за техните близки, за хора, които те познават и наистина биха могли да изпаднат в такава ситуация".

Сега главният прокурор Сотир Цацаров дори свика извънредна пресконференция, за да обяви, че няма да протестира решението на съда за пускането на Желяз от ареста срещу „подписка". Според него решението на съда в Добрич е изключително професионално. Г-н Цацаров допълни, че прокуратурата нямало да иска ареста и на останалите четирима българи, срещу които в Америка също се води разследване по същия казус. И за тях има искане за екстрадиция, което тепърва ще се разглежда от съда. Прокуратурата нямало да иска ареста им, докато не приключат консултациите между правосъдното министерство и Държавния департамент на САЩ. И четирите лица, за които САЩ иска екстрадиция, се намират в София.

Желяз Андреев e обвиняван в заговор за нарушаване на американски федерален закон, измама на държавата и за шест случая на „износ и опит за износ" на самолетни части към Сирия, която е под ембарго. По законите в САЩ наказанието е максимум 25 години затвор и над 1 млн. долара глоба. Според българския съд обаче няма никакви данни, подкрепящи обвиненията, тъй като той е работил на твърде ниско ниво, за да е материално отговорен и да взема решения. Андреев бил служител в българския офис на регистрирана в САЩ фирма. Освен в България протести с искане Желяз да не бъде екстрадиран се проведоха и пред българското посолство в Лондон.