сн. Sofia Photo Agency
Цяла България е по улиците, за да протестира срещу политическия модел в страната и монополите на енергоразпределителните дружества. Демонстрациите започнаха в 11 ч. в неделя и продължиха и в следобедните часове. Сред исканията вече е и свикване на Велико Народно събрание за промяна в конституцията.
В София се проведоха няколко шествия при засилено полицейско присъствие. Демонстрантите блокираха движението в района на Oрлов мост. След това те отидоха към президентството и парламента. Президентът Росен Плевнелиев отиде при тях пред Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Той бе посрещнат с освирквания и викове „Мафия".
"Благодаря на всички за активната гражданска позиция. Благодаря ви, че я показвате по един демократичен начин. Заповядайте още следващата седмица заедно с други граждански организации, синдикати, всички заедно да работим за това, което е важно за държавата. Благодаря, че ми връчихте исканията. Пожелавам успех. ", заяви президентът Росен Плевнелиев, който бе изпратен с възгласи „Българи, юнаци".
Над 30 000 души протестираха и във Варна, а колоната от протестиращи бе дълга към километър и изпълни булеварда от общината до катедралата. Шествието бе предвождано от мотористи, които развяваха български трибагленици. Хората скандираха „Българи юнаци", "Мафия", "Стига сте крали" и „Всеки ден ще е така до победата".
Протестиращите запалиха чучело, на което пишеше "Всички политици лапат". От мол "Двете кули" бяха хвърлени листчета, на които пишеше "Протестът не е политически".
В същото време демонстрантите се събраха пред общината и поискаха оставката на кмета Кирил Йорданов.
"Ще се върнем в 1997" , заявиха демонстрантите в Бургас. Там по улиците има над 5000 души, които плашат с гражданско неподчинение, ако не се намалят високите цени на тока. Те настояват още да не се разпуска Народното събрание и да не се назначава служебен кабинет, в парламента да се гласува възможност за участие в изборите на мажоритарни кандидати и да има експертен кабинет, както и Народното събрание да продължи да работи.
„Както ние ходим на работа всеки ден така и те да ходят на работа. Не сме им дали отпуск и почивка. Ще се събираме и няма да стане тяхната този път", категорични са протестиращите.
Над 2000 души се събраха на протеста в Сливен. В началото организаторите призоваха всички протестиращи да избягват провокации и призоваха полицията да следи за провокативни действия.
В демонстрациите в Пловдив се включиха лекари, студенти, представители на малкия и средния бизнес. В протеста там се включиха близо 15 000 души.
Протестиращите в Благоевград срещу високите сметки за ток пък дадоха срок от една седмица за изпълнение на техните искания. Там в подкрепа на протестиращите в България са излезли и българи, които живеят в Лондон, Франкфурт, Атина, Рим, Ротердам, Париж за да покажат, че са солидарни с исканията на сънародниците си.
В Пазарджик демонстрантите подаряваха цветя на полицаите.
Протестни шествия имаше в Добрич, Велико Търново, Русе, Силистра, Враца, Търговище, Кюстендил, Разград, Кърджали, Габрово, Хасково и Димитровград, където демонстрантите замеряха офиса на ЕВН с яйца и чупиха елекромери.