36-годишният Пламен Горанов, който преди две седмици се самозапали пред сградата на община Варна и издъхна от раните си в понеделник вечерта, се превърна в герой и символ на саможертвата на протестните демонстрации от последните седмици. Социалните мрежи възпяха младия мъж като страдалец на демокрацията и го сравниха с чешкия студент Ян Палах, който се самоуби по време на Пражката пролет.
В понеделник вечерта варненци изписаха с горящи свещи името на починалия Пламен. На мястото, където хората се събират за обичайния си протест, те почетоха паметта на своя съгражданин. Под прозорците на кметството Пламен посегна на живота си на 20 февруари в знак на протест срещу управлението на Варна и поиска оставката на кмета на града Кирил Йорданов.
Минути преди да пламне като факла около 7.30 часа, той призовал с плакат и викове Йорданов да освободи кметския стол.
Градоначалникът обаче на два пъти заяви, че няма да подава оставка. Той допълни, че веднага ще напусне кметски стол, ако следствието докаже, че Пламен Горанов се е самозапалил заради него.
Младият мъж е издъхнал в понеделник около 20 часа в специализираната клиника, където бе настанен с над 80 на сто изгаряния, съобщиха от Военноморската болница във Варна. Причината за смъртта му е полиорганна недостатъчност. До края си Пламен не е дошъл в съзнание.
Бдението в понеделник вечерта е мълчаливо, няма скандирания и издигнати лозунги. Пред общината са поставени няколко снимки на Горанов, пред които хората полагат цветя.
Софиянци се събраха при езерото „Ариана" в Борисовата градина, за да почетат паметта на Пламен Горанов. Хората изписаха със свещи RIP и поставиха цветя пред снимки на Горанов, прочетоха молитвата "Отче наш" и коленичиха в едноминутно мълчание в негова памет. Столичани издигнаха лозунги „Мафията убива хора", „Един народ - една борба", „Промяна за човешки живот на народа", както и плакати срещу кмета на Варна Кирил Йорданов.
Мълчаливо бдение имаше и пред сградата на ЕВН в Пловдив. Хората запалиха свещи през сградата на дружеството и тръгнаха на мълчаливо шествие по Главната улица. Бдения имаше в Пазарджик, Стара Загора и други градове в страната.
Социалните мрежи вчера се взривиха от печал и възмущение заради смъртта на Пламен. Той бе сравнен от потребителите с чешкия студент Ян Палах, който през 1969 г. се запали в Прага заради окупацията на Чехословакия. Други пък сложиха постъпката на Пламен до саможертвата на тунизийския младеж Мохамед Боуази, с която започна Революцията на жасмина в Тунис преди 2 години.
Пламен е на 36 г. Занимава се с фотография и алпинизъм. Припечелва като санира и боядисва жилища. Той е едно от лицата на протестите във Варна. Когато се заля с бензин и си драсна клечката пред общината в морската столица, той носеше плакат: „Оставка на Киро и всички общинари до 20 февруари 17 ч.".
Последният постинг на стената на Пламен във Фейсбук е „Ние ще изгоним Кирил Йорданов от Варна". Кметът управлява града от 1999 г. формално като безпартиен, а на последните избори бе подкрепен от ГЕРБ. Противниците на Йорданов го смятат за креатура на групировката ТИМ.
В рамките на няколко дни през изминалия месец се самозапалиха трима души.
Първият случай бе от 18 февруари. Тогава отчаян от живота млад мъж се запали в центъра на Велико Търново на бул. „България". Той се заля с бензин на пешеходна пътека и се подпали със запалка. Въпреки опитите на случайно минаващ възрастен мъж да го спаси, отчаяният човек по-късно почина.
На 26 февруари 53-годишният баща на пет деца Венцислав Василев се заля с бензин и се подпали в сградата на община Раднево. Той бе откаран в Клиниката по термични травми в Пловдив. На 28 февруари бе опериран за облекчаване на кръвоснабдяването на ръцете и гръдния кош, но пак остана на апаратно дишане. По думите на близките му, Венцислав е посегнал на живота си смазан от бедността и отчаянието.