Къде да прекараме лятната си почивка евтино? Този въпрос зададе MailOnline Travel на чатбота на Google – Bard и ChatGPT, като ги е накарал да планират ваканция за Лято 2023. От анализа на Bard излиза, че България е идеалното място за евтина лятна почивка и изкуственият интелект препоръчва страната ни.
Според чатбота на Google в България може да резервирате едноседмична почивка на база олинклузив „само за 200 паунда“.
В категория „евтини дестинации“ веднага след Родината е Хърватия, където при същите условия, туристите ще трябва да платят 300 паунда. Сред съветите на чатботовете за изгодна почивка са ранно резервиране, гъвкавост на датите, както и избор на пакетна почивка.
Друг експеримент направи Моника Питрели, редактор в секцията за пътешествия към CNBC. „Някои хора обожават да планират пътувания. Аз не съм от тях“, казва тя и решава да изпробва възможностите на изкуствения интелект ChatGPT относно проучването на дестинации за пътуване и организирането на подходяща ваканция.
Дали чатботът може да предложи посещение на Айфеловата кула в Париж? Да препоръча хотелски престой или да намери ресторант, който не е претъпкан с гладни туристи? Отговорът е: и да, и не – поне за ChatGPT.
Ще ми помогнеш ли за почивка на плажа?
„Разбира се!“ – отговоря ChatGPT. Изкуственият интелект обаче се нуждае от детайли, свързани с интересите, бюджета и времето, с което разполагаме. Ето как точно протича разговорът:
Моника: Планирам едноседмична ваканция в средата на март със семейството си. Без определен бюджет.
ChatGPT: Звучи като чудесна идея!
Чатботът препоръчва Хаваите, Карибите, по-специално Бахами, Ямайка и Доминиканската република, Флорида и Коста Рика, заедно с подробности за времето и популярните атракции за всяка от тях.
Моника: Хубаво. Но аз живея в Сингапур.
ChatGPT: Разбирам! В такъв случай Бали, Индонезия; Лангкави, Малайзия; и Пукет и Краби в Тайланд са по-добрият избор.
Моника: И още нещо – искам страхотна храна.
ChatGPT: В такъв случай, можеш да заложиш на Пенанг, Малайзия; Хошимин, Виетнам; Осака, Япония; Банкок, Тайланд. (Чатботът изрежда имената на традиционни специалитети за всеки регион).
Моника: Не е лошо. Но имам и друго искане: искам да избегна тълпите.
ChatGPT: В такъв случай може би трябва да помисля за: Лангкави (красив остров на западния бряг на Малайзия), Краби – не е толкова оживен, колкото други дестинации в Тайланд като Пукет или Кох Самуи, Бали – плажовете в северната част, като например Lovina Beach, които обикновено не са толкова претъпкани.
Моника: Супер! Но какво ще кажете за една от онези дървени къщички в Бали – възможно ли е?
ChatGPT: Да! (отговаря чатботът като предлага няколко варианта за настаняване в дървена къщичка)
Моника: Кой от тях има най-добри отзиви в интернет?
ChatGPT: Всички места, които препоръчах, имат страхотни отзиви! (чатботът предоставя оценки от Tripadvisor, Booking.com и Google за всеки хотел).
Моника все пак открива, че в няколко случая отзивите не отговарят на изискванията и има разминаване между рейтинга в туристическите платформи и данните на ChatGPT.
Оценките на разходите за всеки хотел са по-точни, но ChatGPT не може да покаже снимки на хотелите или да ги резервира, въпреки че предоставя подробни инструкции как да направите и двете.
С кола или с влак?
За пътешествие в САЩ ChatGPT препоръчва Route 66, Pacific Coast Highway и Great River Road, последният от които преминава по течението на река Мисисипи през 10 щата.
Моника обаче иска препоръка за пътуване с влак в Европа. „Разбира се!“, казва роботът и дава следните възможности: „Ориент Експрес“ – от Париж до Истанбул, „Ледников експрес“ – от Санкт Мориц до Цермат, Швейцария, „Бернина експрес“ – от Чур, Швейцария до Тирано, Италия, Линията Golden Pass – от Люцерн до Монтрьо, Швейцария, „Транссибирската железница“ – „едно от най-известните пътувания с влак в света“ от Москва до Владивосток, Русия.
Звучи страхотно, но „Ориент Експрес“ не е в постоянна експлоатация. Знае ли ChapGPT това? Да, но изглежда, че бърка всяко заминаване на „Симплон-Ориент-експрес“ във Венеция, който използва реставрирани вагони от оригиналния влак, с някогашния маршрут от Париж до Истанбул, който се изпълнява само през август и вече е разпродаден.
ChatGPT може да посочи и авиокомпаниите, които свързват отделни градове, но не може да даде актуална информация за полетите или да помогне за резервирането им. Не може да ви каже и най-евтината цена или каквато и да е цена. Всъщност данните на ChatGPT приключват до септември 2021 г. и чатботът „не знае“ нищо, което се е случило след това. За да не ви разочарова обаче, той може да отговори кога например маршрутът от Лондон до Ню Йорк е най-евтин.
Ако попитате ChatGPT
„Къде да ям?“
и „Кои са най-добрите ресторанти?“ в даден град, ще получите два различни списъка – единият с по-популярните места за хранене, а другият – с тези, които имат повече награди в бранша.
В експеримента си Моника не успява да тества другата конкурентна търсачка Bing. Когато опитва да получи достъп до нея, е включена в списък на чакащите.