Индексите на фондовия пазар в САЩ скочиха с около 10% в сряда, след като Доналд Тръмп обяви тримесечна пауза на някои от митата, които влязоха в сила часове по-рано. "Възходът на облекчението" може да се окаже "скок на умряла котка" или отскок в рамките на по-дълъг спад, предупреждават участници на пазара: в търговската война настъпи кратка пауза, но тя далеч не е приключила.
През седмицата, откакто Тръмп обяви на 2 април, че ще наложи общи мита от 10% върху вноса и по-високи налози на около 60 страни, световният фондов пазар загуби повече от 10 трилиона долара капитализация.
Освен това американските държавни облигации и облигациите на редица други развити страни, които традиционно служат като убежище по време на кризи и съответно поскъпнаха миналата седмица, започнаха рязко да падат тази седмица. В резултат на това администрацията на Тръмп понесе двоен удар: срив на фондовия пазар и нарастващи разходи по заеми (в резултат на нарастващата доходност на държавните облигации, която се движи в обратна посока на цената).
Телефоните на ръководителя на президентската администрация, на министри, съветници и конгресмени звъняха без прекъсване от обаждания от банкери, финансисти и изпълнителни директори на компании; и това, заедно с динамиката на пазара на държавни облигации и исканията от редица страни за преговори за митата, повлия на позицията на администрацията, пишат The Wall Street Journal и Bloomberg.
Малко след началото на търговията в сряда, Тръмп написа в своя акаунт в Truth Social: „ЧУДЕСНО ВРЕМЕ Е ДА КУПУВАТЕ!!!“. След което в 13:18 ч. добави: "Над 75 държави поискаха да преговарят за решение... Разпоредих 90-дневна ПАУЗА и значително намаляване на ответните мита през този период до 10%, което също влиза в сила незабавно."
След това американският фондов пазар започна историческо изкачване, при което капитализацията му нарасна с рекордните 5,1 трилиона долара за един ден на търговия.
S&P 500 скочи с 9,5%, което е най-големият дневен процентен ръст от финансовата криза през 2008 г. Dow Jones добави рекордните 2900 пункта, или 7,9% (най-много от началото на пандемията от Covid през март 2020 г.). Nasdaq Composite скочи с 12,2%, което е най-големият му ръст за един ден от дотком балона преди четвърт век.
Както показват тези "рекорди", такава безумна нестабилност се случва само по време на големи кризи. Сега тя е резултат от действията на лидера на най-голямата икономика в света, който, както инвеститорите признават с ужас, може с един пост или да срине пазарите, или да ги издигне до небето. Това подкопава доверието в пазарите и американската икономика. "Това е пълна лудост", каза Томас Торнтън, основател на Hedge Fund Telemetry.
Фондовите пазари в Азия и Европа също се повишиха силно в четвъртък: японският Nikkei 225 с 9,1%, а германският Dax и британският FTSE 100 с над 5,7%.
Въпреки "възхода на облекчението", ситуацията остава до голяма степен несигурна. Тръмп не е прекратил търговската война с Китай, който миналата година продаде стоки на САЩ на стойност над 500 милиарда долара, и повиши митата върху китайския внос до 125% (ставката на Китай за американски стоки остава 84%). Митата от 10% върху целия световен внос остават в сила и не е ясно какви могат да бъдат окончателните нива за страните, подложени на по-високи мита. Митната ставка от 25% за Канада и Мексико също остава непроменена.
S&P 500, който за кратко падна в низходяща територия (спад от 20%), след вчерашния скок остава под нивото си от 2 април и с 11% под своя връх за всички времена през февруари. Суровият петрол Brent, който падна под 60 долара за барел в сряда, преди да скочи до над 65 долара, се понижи с 2,5% до 63,80 долара в четвъртък.
"Трудно е да се формира фундаментална гледна точка“, призна Лора Лау, главен инвестиционен директор в Brompton Corp., тъй като все още не е ясно кои страни ще бъдат освободени от мита и доколко Тръмп е готов да ескалира търговската война с Китай.
Майкъл Първс, основател и главен изпълнителен директор на Tallbacken Capital Advisors, каза пред Bloomberg, че използва скока на котировките, за да продаде повече американски акции: „Двупосочната волатилност е невероятна, но понякога тя се случва на "мечи пазар" и не е индикация, че дъното е достигнато."
"На пазара имаше тълпа от зашеметени хора, които се опитваха да схванат нещо положително. Не мисля, че това е дъното, и не можем да говорим за достигането му, докато не бъдат сключени конкретни сделки [за митата]", казва Ерик Дейтън, президент и управляващ директор на Wealth Alliance.