Графики: „Капитал“
Елена Старидолска, Огнян Георгиев
На картата на България след парламентарните избори червеният цвят се появи отново. Той тръгва от крайната северозападна точка и стига до Велико Търново, а след това се появява на морския бряг край Добрич. БСП е първа политическа сила във Видин, Враца, Монтана, Плевен, Велико Търново, а също и в две други отдалечени от София области - Ямбол и Добрич. Това се случва само две години след като постави антирекорд на местния вот, като не спечели нито един кмет в областен център за пръв път през последните 65 години.
Има няколко важни извода, които могат да се направят от тази нова карта. Първо, очевидно е, че фиаското от „Орешарски" е спряло да дърпа надолу социалистите и те възвръщат позиции, а на места вдигат гласовете си дори над резултата от 2014 г. Второ, икономиката може да е гордостта на ГЕРБ, но БСП успява да напипа слабото място на машината на Бойко Борисов - където условията остават лоши, а недоволството силно, социалистите печелят. На някои места, които печелят, ГЕРБ са се измъкнали на косъм.
Връзката между „най-изостаналия икономически регион в ЕС" и посланията на социалистите е логична. Както доказва изследването на Института за пазарна икономика (ИПИ), „положителна роля за представянето на ГЕРБ (за цялата страна - бел.ред.) играе коефициентът на заетост в областта, т.е. колкото по-висока е заетостта, толкова е по-голяма подкрепата за ГЕРБ, както и размерът на БВП на глава от населението". И обратното - където безработицата е голяма, е очаквано да спечелят опонентите им (виж картата). Това обаче не е единственият фактор. Подходящ водач на листата, протестен вот срещу местната власт и популярна личност от т.нар. гражданска квота са все елементи, които носят допълнителни гласове на БСП. На места социалистите дори печелят въпреки вътрешните си противоречия, което най-вероятно е знак за сериозни проблеми пред ГЕРБ на местно ниво.
„БСП можеше още повече да уплътни гласовете си в някои области, ако имаше от началото на кампанията разработени регионални платформи, ако беше сложила за водачи местни, а не национални лица и ако нямаше раздалечаване между структурите като в Бургас и Стара Загора", смята социологът Живко Георгиев. Според него по-слабите резултати на ГЕРБ - като в Северозападна България - се дължат на ерозия на периферията на ГЕРБ и негативите от местното управление. Той твърди, че партията компенсира с натиск, особено в малките населени места. Друг социолог - Първан Симеонов от „Галъп интернешънъл Болкан", също сочи разделянето между двете партии - социалистите печелят повече в Северна България, а ГЕРБ - в Южна. „Гръбнакът на ГЕРБ си остава местната власт в големите градове, където спойката са еврофондовете", твърди Симеонов.
Партията на Бойко Борисов имаше на какво да стъпи дори и в районите, в които икономическата ситуация не беше в нейна полза - местната власт. През 2015 г. БСП отстъпи не само в областните центрове, но и в повечето общини. В много райони в страната в листите на ГЕРБ сега имаше за водачи дори и председатели на общински съвети, съветници или членове на местната партийна структура. Освен това партията имаше предимството кандидатите на БСП вече да са ясни, когато се решаваше кой къде да бъде разположен в листите й, т.е. можеше да напаснат лицата в кампанията. При равни други условия тези предпоставки трябваше да са достатъчни, за да гарантират запазване на позициите на ГЕРБ. В седем региона не успя.
Да разгледаме два от тези региони: Северозападна България - Видин и Монтана, един от добре развиващите се централни райони - Велико Търново, и един спечелен с малко от ГЕРБ - Сливен.
Социалистите печелят в осем общини срещу три преди две години, включително там, където безработицата е най-висока - в Якимово. БСП е първа в Монтана, където кметът Златко Живков, преминал през дясното, но сега независим, започна петия си мандат. Партията на Бойко Борисов си запази Георги Дамяново, както и още две общини от общо седем, които спечели на местния вот през 2015 г., но отстъпи ключово място като Лом на социалистите. Кметът Пенка Пенкова управлява вече 14 години, като за това време беше от НДСВ, БСП, а сега е от ГЕРБ. „Лом сигурно е единственият град на река Дунав, който е мъртъв", твърди водачът на листата на БСП в Монтана Атанас Костадинов. Той има обяснение за успеха. „Нищетата и отчаянието са довели хората до ръба. Много са лъгани, има естествен вот, който се асоциира с лявото", твърди г-н Костадинов. Той казва, че основните акценти в кампанията на левицата са били именно безработицата и ниските доходи, но е имало и послания, свързани с региона.
Г-н Костадинов обяснява факта, че едно от местата с висока безработица - Бойчиновци (40%) - е гласувало за ГЕРБ с натиск от страна на местната власт. Но партията на г-н Борисов като цяло вдига гласовете си с 1,500. Част от причината да изостанат от социалистите може да е ДПС. Всъщност турската партия е показателна за това как част от членовете на ГЕРБ „диверсифицират". ДПС постави за водач бившия депутат от ГЕРБ Димитър Аврамов, който беше арестуван и обвинен през 2012 г. в искане на подкуп, за да повлияе за решение на областната дирекция на фонд „Земеделие". ГЕРБ тогава го изключи от партията, а делата все още не са окончателно приключили. В резултат на присъединяването на Аврамов ДПС са вдигнали с над 3 хил. гласа в областта.
ГЕРБ, които след раздялата с местната силна фигура на Искра Фидосова не намериха неин заместник и експериментираха през 2014 г. с Десислава Атанасова, този път заложиха на бившия кмет на село Георги Дамяново Дилян Димитров. След него в листата също имаше местни - лекар от Лом, бивш кмет на Берковица, двама зам. областни управители, двама общински съветници. На този фон посланията на БСП бяха свързани според тях с конкурентните предимства на областта - чисто земеделие, подкрепа за зеленчукопроизводството като това в Бойчиновци навремето и на дребните производители, развитие на инфраструктурата, клъстери на местната промишленост, туризъм заради водите във Вършец и др.
Видин е интересен случай, защото гласовете за ГЕРБ там спадат не само спрямо изборите от 2013 г., но и спрямо тези от 2014 г. Само две години след като спечелиха града на местни избори, ГЕРБ го изгубиха с най-високия протестен вот в цялата страна. Близо 6% от хората във Видин са гласували с „Не подкрепям никого". Всъщност Видин е класически пример за непрекъснат протестен вот и ГЕРБ там губят заради това, че управляват. Градът от десет години минава от ръцете на ГЕРБ в БСП, а после отново в ГЕРБ. Пътищата обаче „се строят" на всеки избори, а жп линията със София още не е изградена. След 26 март социалистите се завръщат на първото място в класацията на областта с 4,000 гласа преднина пред партията на Бойко Борисов. Подобно на Монтана и тук печелившата комбинация за социалистите се оказала смес от висока безработица, нисък престиж на ГЕРБ, протестен вот и силна гражданска кандидатура в листата на БСП. Третият в листата - адвокат Борислав Василев, четири мандата общински съветник във Видин и председател на местния клон на сдружението „Бъдеще за Северозападна България", има близо 1,500 преференции. Малко над 50 гласа не му стигат, за да измести втория - председателя на общинския съвет в Брегово и шеф на ловно-рибарската дружина там Цветан Топчиев.
Видин е добър пример за слабостта на ГЕРБ на места, защото въпреки всички вътрешни драми на лявата партия тя пак съумя да спечели. Водачът на листата на БСП Филип Попов, който направи партийна кариера благодарение на бившия председател Михаил Миков, а после остана в лагера на Корнелия Нинова, беше наложен от „Позитано" 20 на първото място. Почти всички останали кандидати, подредени от местната организация, се отказаха. Попов опита да реабилитира изключения бивш областен председател на партията Пламен Трифонов, който работи за него в кампанията. Настоящият общински председател Людмил Димитров обаче също помогнал.
Тук също, подобно на Бойчиновци, има място с висока безработица, което гласува за ГЕРБ - Ружинци, с над 70% безработни. От БСП обясняват това с преобладаващото ромско население. Област Видин е доста благодатна за такова трупане на гласове. Например ДПС, които на миналите избори през 2014 г. нараснаха с 500% спрямо 2013 г., сега запазват придобитите тогава гласове. БСП спечели в осем общини срещу пет през 2015 г., като освен Горна Оряховица пробиват в Златарица и Лясковец. В областта листата, водена от Весела Лечева, получи повече от 4000 гласа от тази на ГЕРБ начело с Цветан Цветанов.