Цените на петрола и природния газ се повишиха, а цените на пшеницата за кратко също се повишиха, тъй като инвеститорите реагираха на краткия и хаотичен метеж в Русия през уикенда, съобщи Си Ен Ен.

Пазарите бяха съсредоточени главно върху това дали размириците в Москва могат да нарушат световните доставки на суровини. Русия е вторият по големина износител на петрол в света и най-големият износител на пшеница в света.

Фючърсите на американския суров петрол за кратко се повишиха с 1,3%, преди да се търгуват с 0,8% към 12:15 ч. северноамериканско източно време. Международният бенчмарк за суров петрол тип "Брент" поскъпна с 0,7%. И двата контракта загубиха почти 4% през миналата седмица.

"Като се има предвид, че краткотрайното събитие от този уикенд в Русия изглежда приключи, не очакваме да видим толкова значително увеличение на цените на петрола", пишат в бележка анализаторите от Rystad Energy.

"Ние обаче смятаме, че геополитическият риск на фона на вътрешната нестабилност в Русия се е увеличил. Поради това е вероятно да наблюдаваме незначително повишение на цените на петрола през следващите дни, ако ситуацията не се влоши допълнително."

Бенчмарковите цени на европейския природен газ се повишиха с 10% спрямо затварянето в петък и се търгуваха за 36 евро за мегаватчас. Цените се повишиха през последните няколко седмици, най-вече поради прекъсванията в някои норвежки газови централи. Новината, че едно нидерландско газово находище ще бъде затворено окончателно през октомври, също повиши цените.

Износът на газ от Русия за Европа рязко спадна след пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., но през миналата година Русия все още осигуряваше 15% от търсенето в ЕС.

Фючърсите на пшеницата в Чикаго поскъпнаха с над 2% в началото на търговията, преди да се върнат назад. Според прогнозите на Министерството на земеделието на САЩ износът на пшеница от Русия ще достигне рекордните 45 млн. тона през тази година, с което тя ще изпревари значително следващия по големина износител - Европейския съюз.

Признаците, че световното търсене на енергия може да отслабне поради забавянето на икономиките, доведоха до спад на цените на американския суров петрол с близо 14% досега през тази година до малко под 70 долара за барел. Международният бенчмарк, суров петрол тип "Брент", се понижи с подобен процент.

Но всичко, което би могло да застраши способността на Русия да продължи да снабдява световните енергийни пазари, ще бъде наблюдавано с тревога от политиците на Запад и от най-големите клиенти на страната в Азия.