"Цената на короната" е разследване на Guardian относно финансите и личното богатство на британското кралско семейство, както и огромния низ от тайни.
Бъкингамският дворец твърди, че финансовото състояние на кралските особи "трябва да остане частно, както би било за всеки друг човек". Но в навечерието на коронацията на крал Чарлз III изданието поставя кралското богатство под микроскоп.
Неизбежно е всички от семейството да са богати. Изключително богати. Много, много богати. Има неща, които могат да се видят: замъците, именията и автомобилите от най-висок клас, с които се придвижват между тях. Има достатъчно коне, за да се отглежда цял конски завод. Има изискани бижута и огромни скъпоценни камъни, които блестят на събития.
Има и неща, които не се виждат: обширните освободени от данъци наследствени фирми за недвижими имоти и портфейлът от акции, придобит с техните годишни дивиденти. Има и произведения на изкуството в частните колекции на семейството, които рядко, ако изобщо някога, се излагат публично.
Остават важни въпроси относно личното обогатяване на кралското семейство и доколко то е породено от обществените им позиции. Необходимо е да се проучи съмнителният произход на някои от богатствата им и размитите граници между това, което принадлежи на кралското семейство, и това, което принадлежи на британския народ.
Личното състояние на крал Чарлз III възлиза на 1,8 млрд. паунда,
сочи ново проучване и анализ на Guardian. Голяма част от личното богатство на краля се дължи на ролята му като заемащ позицията на кралска особа.
- The Guardian идентифицира над 90 бижута, които са съставлявали личната колекция на покойната кралица - вероятно наследена от Чарлз. Те включват диаманти, изумруди, рубини, аметисти, аквамарини и нанизи от перли и според оценките са на стойност най-малко 533 млн. паунда.
- През последните десетилетия именията на краля - Балморал в Шотландия и Сандрингам в Норфолк - са превърнати в собственост, така че активите им да бъдат напълно осребрени, за да се покрият огромните им текущи разходи. Това включва отдаване под наем на много от 300-те къщи в Сандрингам.
- Кралското семейство разполага с автопарк от луксозни автомобили, но не е лесно да се разбере кои от Rolls-Royces, Bentleys и Aston Martins им принадлежат частно. Бъкингамският дворец заяви, че няма да коментира частни въпроси.
- Покойната кралица инвестира несметни количества време и лично богатство по време на управлението си в това, което веднъж описа като "проста философия" - да отгледа "кон, по-бърз от този на другите". Чарлз е продал някои от конете ѝ, но изчислявайки, заедно с конюшните ѝ това са активи на стойност 27 млн. паунда.
Изданието прегледа 18 имота, които кралят и близки членове на семейството използват, често само за кратки периоди. Не е ясно какви са разходите за персонала, необходим за поддържането на тези имоти на разположение целогодишно, както и кой плаща за тях.
Кралски финанси
- Елизабет II и Чарлз III са получили парични плащания на стойност над 1,2 млрд. паунда от две наследствени имения, за които не плащат данъци. През 2022 г. те са получили по 21 млн. паунда съответно от херцогствата Ланкастър и Корнуол, въпреки вековния дебат дали двете имения всъщност принадлежат на британската нация.
- Бъкингамският дворец отказва да съобщи колко получават отделните кралски особи, но изданието изчислява колко е получил всеки от работещите - от масона, който е получил 18 млн. паунда, до принцесата, която живее в 1,6 хектара земя в Ричмънд парк - и колко часа са прекарали в изпълнение на обществени задължения.
- Изданието прегледа 18 имота, които кралят и близки членове на семейството използват, често само за кратки периоди. Не е ясно какви са разходите за персонала, необходим за поддържането на тези имоти на разположение целогодишно, както и кой плаща за тях.
Подаръци и частна собственост
- Политиката на двореца относно подаръците е създадена през 1995 г., а след това е актуализирана през 2003 г. В нея не се разглежда сложният въпрос какво се случва с официалните подаръци, получени преди създаването на тази политика.
- Два комплекта пощенски марки, които са били официални държавни подаръци от Канада и Лаос, изглежда са били включени в частната колекция от пощенски марки на кралското семейство, която е на стойност поне 100 млн. паунда. Дворецът отказа да коментира дали това нарушава политиката за подаръци.
- Дворецът също така отказва да обясни защо 11 бижута, които са били официални подаръци, не се съхраняват в съкровищницата на националното наследство. Бижутата, които потенциално са на стойност 80 млн. паунда и са били носени от кралица Елизабет II, Камила, кралицата-консорт, и Катрин, принцесата на Уелс, не се съдържат в кралската колекция за съхранение.
- Кралят и покойната кралица са спечелили близо 2 млн. паунда от продажбата на коне, подарени им от видни личности, сред които шейх от Дубай и Ага Хан. Дворецът настоява, че това са били лични подаръци.
- Близо 400 произведения на изкуството са частна собственост на Уиндзорите, включително картини на Дали, Моне, Фройд, Шагал и Лоури. Много от тях изглежда са били дадени на кралското семейство като официални подаръци. Бъкингамският дворец отказва да коментира тяхната собственост.
- Имот в Единбург на стойност до 1,8 млн. паунда е подарен на кралицата през 1996 г., а сега се отдава под наем с търговска цел от краля.