CDC издаде във вторник нов мораториум върху принудителното извеждане от жилища за райони на САЩ със „съществена и висока степен на предаване“ на коронавирусна зараза. Това става след дни на политически натиск от страна на демократите, задето бе допуснато предишната забрана да изтече в неделя.

Ако окръзите подобрят статистическите се данни за COVID-19 и нямат съществена и висока степен на разпространение на заразата за 14 поредни дни, наемателите повече няма да бъдат под защитата на мораториума.

По същата логика ако ситуацията в даден окръг се влоши, наемателите ще попаднат под защитата на тази наредба на CDC. Данните за степента на предаване на коронавируса за различните окръзи могат да се намерят на сайта на агенцията.

Наредбата е в сила до 3 октомври.

„Появата не варианта Делта доведе до бързо ускоряване на предаването на заразата в общностите в САЩ, поставяйки все повече американци под нарастващ риск, особено ако са неваксинирани. Този мораториум е правилното решение за оставяне на хората в домовете им и предпазването им от струпвания в множества, където COVID-19 се разпространява“ - писа в свое изявление директорката на CDC д-р Рошел Уаленски.

Новината за новия мораториум бе приета със задоволство в средите на демократите, които остро критикуваха агенцията заради оставянето на предишния мораториум да приключи без удължаване, което стана тази неделя.

Първоначалната забрана бе въведена през септември в опит да даде на хората възможност да останат по домовете си. Тя бе неколкократно удължавана, но през юни CDC съобщи, че решение на Върховния съд възпрепятства ново удължаване след 31 юли.

Преди изтичането президентът Байдън лично призова конгреса да приеме такъв мораториум, но председателката на Камарата Нанси Пелоси не го подложи на гласуване, защото й стана ясно, че няма достатъчна подкрепа в следите на собствената си партия.

http://gty.im/1234432164

Това предизвика протести на прогресистите пред Капитолия.

В новата наредба на CDC се казва, че вариантът Делта е „променил траекторията“ на пандемията и следователно има нужда от „по-обхватна, по-конкретизираща“ заповед.

Президентът Байдън пък коментира, че не е сигурен дали новата наредба ще бъде намерена за конституционно приемлива, но поне ще даде на щатите повече време да разпределят помощта, предназначена за затруднените с плащането наематели.