Новият главен изпълнителен директор на пивоварната заяви във вторник, че Carlsberg е прекъснал всички връзки с руския си бизнес и отказва да сключи споразумение с руското правителство, което би направило конфискацията на активите от страна на Москва легитимна. От миналата година датската група се опитваше да продаде дъщерното си дружество "Балтика" в Русия, следвайки стъпките на много други западни компании, които напуснаха страната след инвазията й в Украйна.
Въпреки това, след като през юни Carlsberg обяви, че е намерил купувач за бизнеса, руският президент Владимир Путин нареди през следващия месец временното изземване на дела на Карлсберг в местната пивоварна.
"Няма как да избегнем факта, че те откраднаха бизнеса ни в Русия и ние няма да им помогнем това да изглежда законно", заяви Якоб Ааруп-Андерсен, който пое поста главен изпълнителен директор през септември.
Carlsberg имаше осем пивоварни и около 8400 служители в Русия и миналата година направи обезценка на Балтика в размер на 9,9 млрд. датски крони (1,41 млрд. долара). Ааруп-Андерсен заяви, че от ограничените контакти с ръководството на Baltika и руските власти от юли насам Carlsberg не е успял да намери приемливо решение на ситуацията.
"Няма да сключим сделка с руското правителство, която по някакъв начин оправдава незаконното поемане на нашия бизнес", каза той в разговор с журналисти след отчета за тримесечните приходи на компанията.
По-рано този месец Carlsberg отвърна на удара, като прекрати лицензионните споразумения за своите марки в Русия, които даваха възможност на Балтика да произвежда, предлага и продава всички продукти на Карлсберг в страната."Когато тези лицензи изтекат с гратисния период, те нямат право да произвеждат повече нито един от нашите продукти. Разбира се, не мога да гарантирам, че това ще се случи, но това е нашето очакване", каза Ааруп-Андерсен.