Икономиката на САЩ неочаквано се сви през първото тримесечие, тъй като нарастването на заразените с COVID и войната в Украйна наруши дейността на компаниите. Брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 1.4% на годишна база през първото тримесечие, показват предварителните оценки на Министерството на търговията. Това е първият спад след рецесията заради пандемията преди близо две години. Икономиката нарасна със стабилен темп от 6.9% през четвъртото тримесечие, а сега икономисти, анкетирани от Reuters, прогнозираха ръст от 1.1%.
Повечето икономисти очакваха икономиката да започне да се възстановява в периода април-юни, тъй като продължава да расте броят на наетите на работа служители, както и техните заплати.
Федералният резерв обаче планира агресивно покачване на лихвите, в опит да овладеят инфлацията. Ръстът през първото тримесечие беше възпрепятствано от проблемите в доставките на стоки по магазините и рязкото спадане на износа.
Оценката на Министерството на търговията в четвъртък за брутния вътрешен продукт за първото тримесечие – общото производство на стоки и услуги на нацията – падна далеч под годишния ръст от 6,9% през четвъртото тримесечие на 2021 г.
А за 2021 г. като цяло икономиката нарасна с 5,7%. най-високото увеличение за календарна година от 1984 г.
Икономиката е изправена пред редица проблеми, които засилиха притесненията за нейното „здраве“ и предизвикаха опасения за възможна рецесия през следващата година. Инфлацията притиска домакинствата, тъй като цените на газа и храните се покачват, разходите по заемите им се увеличават и световната икономика е разтърсена от нахлуването на Русия в Украйна и блокирането на Китай заради COVID-19.
Очаква се Федералният резерв да повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта следващата сряда и скоро да започне да свива баланса си. Американската централна банка повиши своя лихвен процент с 25 базисни пункта през март, първото увеличение от повече от три години, тъй като се бори с инфлацията. Потребителските цени през март нараснаха с най-бързия темп от 40 години, но дори след покачването на цените на храните и бензина, все още няма признаци за оттегляне на потребителите.
Силното увеличение на заплатите на фона на затягащия се пазар на труда и най-малко 2 трлн. долара излишни спестявания, натрупани по време на пандемията, осигуряват стабилен буфер срещу инфлацията. Укрепването на пазара на труда беше подчертано от добри данни от Министерството на труда - първоначалните искания за обезщетения за безработица са паднали с 5 хил. до сезонно коригирани 180 хил. за седмицата, приключила на 23 април.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.