Всяка военна интервенция в Нигер за възстановяване на сваления президент Мохамед Базум ще се счита за "обявяване на война на Буркина Фасо и Мали", заявиха двете страни в съвместно изявление, предаде АФП. Правителствата на двете съседни на Нигер страни, които наскоро бяха подложени на военни преврати, направиха тези коментари, след като западноафриканските лидери заплашиха да използват "сила" за възстановяването на Базум и наложиха финансови санкции на превратаджиите.
"Всяка военна интервенция срещу Нигер би била равносилна на обявяване на война на Буркина Фасо и Мали", предупредиха двете държави.
Те заявиха, че "катастрофалните последици от военна интервенция в Нигер... биха могли да дестабилизират целия регион". Двете страни заявиха също, че "отказват да прилагат" "незаконните, нелегитимни и нехуманни санкции срещу народа и властите на Нигер".
Началникът на гвардията генерал Абдурахаман Тиани се обяви за лидер на Нигер, но претенциите му бяха отхвърлени на международно ниво и западноафриканският блок ECOWAS му даде една седмица, за да върне властта. След Мали и Буркина Фасо, Нигер е третата страна от Сахел, която за по-малко от три години е разтърсена от военен преврат.
В отделно изявление Гвинея - чието правителство също е резултат от преврат - изрази "несъгласието си със санкциите, препоръчани от ECOWAS, включително военната намеса". Тя заяви, че е "решила да не прилага тези санкции, които смята за незаконни и нехуманни", и призова ECOWAS да "преразгледа позицията си".