Министърът на външните работи на Франция отрече обвиненията на новата нигерска хунта, че Париж замисля военна намеса в Нигер.

"Това не е вярно", заяви Катрин Колона пред новинарския канал BFM по повод твърденията, като добави, че все още е "възможно" и "необходимо" сваленият президент Мохамед Базум да бъде възстановен на власт. 

Хунтата на Нигер обвини Франция, че търси военна намеса, за да възстанови сваления президент, тъй като напрежението с бившата колониална сила на страната и съседите й се засили, предаде АФП.

Базум, западен съюзник, избран само преди 2 години, беше свален на 26 юли от елитната президентска гвардия. Началникът на гвардията генерал Абдурахаман Тиани се обяви за лидер. Западноафриканският блок ECOWAS му даде седмица да върне властта.

Френският президент Еманюел Макрон обеща "незабавни и безкомпромисни" действия, ако френски граждани или интереси бъдат атакувани, след като хиляди се събраха пред френското посолство. Те се опитаха да стигнат до посолството, но бяха разпръснати със сълзотворен газ.

Хунтата обвини Париж в заговор за намеса.

"В търсенето на начини и средства за военна намеса в Нигер, Франция със съучастничеството на някои нигерийци, проведе среща с началника на щаба на Националната гвардия на Нигер, за да получи необходимото политическо и военно разрешение", каза националната телевизия .

Шестима души се нуждаеха от хоспитализация, след като службите за сигурност на посолството използваха сълзотворен газ срещу митинга, добавиха узурпаторите.

Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) отправи остро предупреждение към хунтата. Блокът поиска Базум да бъде възстановен на поста в рамките на една седмица, като в противен случай ще предприеме "всички мерки" за възстановяване на конституционния ред, което "може да включва използването на сила".

"Вече нямаме време да изпращаме предупредителен сигнал... Време е за действие“, каза председателят на ECOWAS Бола Тинубу, президент на Нигерия – съсед на Нигер на югоизток и регионална суперсила.

Русия също призова за връщане на "върховенството на закона" и "сдържаност от всички страни, така че това да не доведе до човешки жертви".

Нигер е третата държава от Сахел за по-малко от три години, заедно с Мали и Буркина Фасо, разтърсена от военен преврат.