Точно на 40-ия ден от протестите срещу правителството на Пламен Орешарски народното недоволство прерасна в насилие. Това можеше да се случи и по-рано, но вторник бе първият ден от работата на Народното събрание, когато депутатите останаха в залата до много късно. Така времето, когато те трябваше да го напуснат, съвпадна с обичайното събиране на протестиращи на жълтите павета отпред. И още първият опит народните избраници да бъдат изведени прерасна в сблъсък с полицията.
Депутатите и няколко министри бяха качени в автобус с надеждата незабелязано да минат покрай митингуващите. Те обаче заподозряха кои са пътниците вътре и препречиха пътя му. Полицията би и арестува по-непокорните. Оттам-нататък нещата бяха поети от медиите. Научили от тях за напрежението пред Парламента, още и още хора се присъединиха към протеста в късните часове на нощта и акцията им вече започна да придобива формата на народен бунт срещу новата тройна коалиция БСП, ДПС и "Атака".
Бунт, какъвто България е преживявала неведнъж в най-новата си история, и какъвто е имало все срещу власт, доминирана от бившите комунисти. Президентът Петър Младенов подаде оставка след няколкодневни всенародни протести. Второто правителство на Андрей Луканов бе пометено също от народното недоволство. Жан Виденов си отиде след дни на бурни митинги пред парламента. Сергей Станишев досега бе един от малкото БСП-лидери, който се разминаваше с всеобщи бунтове. Очевидно и той ще запише подобна неприятна страница в биографията си.
Ето и хронологията на събитията от напрегнатия вторник, които може и да доведат в крайна сметка до оставката на правителството в България.
Още в 17.00 часа близо 50 души се събраха до Народното събрание от страната на служебния вход, докато вътре заседаваха парламентарните икономическа, социална и бюджетна комисии. Депутатите от тях обсъждат предложената от кабинета актуализация на бюджета. Присъстващите скандираха "Оставка". Постепенно протестиращите ставаха все повече и повече. Научили, че депутатите са все още вътре, един на друг си предаваха призив да не правят паралелен митинг пред Министерския съвет, а да стоят всички пред Парламента.
Междувременно пред НДК се събра контрапротест на поддръжниците на кабинета, които проведоха литературно четене със стихотворения на Никола Вапцаров, убит на този ден преди 71 години.
Към 18.55 всички входове към парламента вече бяха запушени от протестиращи. Около тях пазеха полицаи, но засега не се намесваха. В 19.05 се появи индикация, че нещата може и да излязат от контрол. Първите депутати, подали се от изхода, бяха замеряни с домати. Само намесата на полицаите позволи на два автомобила да напуснат.
35 минути по-късно бе първият инцидент с полицаи. Седнала на земята хора спряха три коли на МВР и не им позволиха да продължат. Полицаите се оттеглиха. Но след малко пристигна мощно подкрепление от униформени. В 19.55 заседанието на комисиите свърши и около парламента зад загражденията започна движение на полицията във всякакви посоки. Униформени се опитаха да спрат около 200-300 протестиращи, които опитаха да пробият към парламента. Полицията се оттегли след викове "Пазите престъпници". Последваха аплодисменти.
В залата на парламента вече бе ясно, че тези, които не са успели да я напуснат, ще имат сериозен проблем, ако се покажат навън. Така заложници на протеста станаха депутати, журналисти, синдикалисти и представители на работодателски организации. НСО също призова хората в парламента да не излизат навън. В това време телевизиите излъчиха изявление на председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев, който обяви, че актуализацията на бюджета (разбирай - решението да се тегли 1 милиард лева нов заем) е било одобрено в комисиите. "Трябваше да го направим, защото иначе работата на държавата щеше да се блокира заради липсата на средства. Този ход е единствената отговорна позиция", заяви Цонев. Отвън думите му бяха чути по радиото и това предизвика хората да започнат да изграждат барикада от маси на улични търговци и всякакви подръчни материали., за да попречат на Цонев и останалите депутати да се измъкнат.
В 21.35 край загражденията се появиха полицаи с каски. Хората им отвърнаха с жива верига и викове "Долу каските". Бял автобус се появи пред входа на парламента. Митингуващите не успяха да видят какво точно се случва, но тръгна слух, че в него се качват депутатите, за да бъдат изведени. Рейсът бе ескортиран от бронирани коли на жандармерията. 30 минути по-късно полицаи с щитове започнаха да премахват барикадата, но бяха изблъскани от хората. В това време микробус на жандармерията започна да пробива път на белия автобус, в който вече се виждаха депутати и министри. Протестиращите застанаха с вдигнати ръце пред него. Към рейса започнаха да хвърчат и различни предмети.
22.45 часа. Полицаите направиха жива верига пред автобуса. Той обаче остана блокиран. Полицията започна да изблъсква хаотично хората. Появиха се първите ранени, телевизиите вече излъчваха на живо. Броят на пострадалите не стана ясен, но можеха да се изброят поне десетина. В това време някой успя да счупи челното стъкло на автобуса. Към него започнаха да летят и камъни. Докато полицаите опитваха да избутат протестиращите, повечето от тях седнаха на земята пред рейса. Чуваха се скандирания "Мафия", "Изроди". Полицаите започнаха да бият наред с палки. Хора се оплакаха, че имат сериозни болки по ръцете и раменете. Автобусът бе окончателно блокиран и като че ли униформените се отказаха да му проправят път.
В 23.45 министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев похвали действията на полицията и обяви, че подчинените му са се държали "перфектно като не са приложили сила". Според него сред протестиращите е имало не малка група провокатори.
В този час медиите вече съобщиха, че в рейса са били депутати от БСП и министрите Хасан Адемов и Петър Чобанов. Докато лидерите на "Атака" и ДПС се покриха напълно, от един от представителите на БСП - външният министър Кристиан Вигенин, коментира случващото се в профила си във Facebook така: "Протегнатата ръка на гражданското общество"?! Мятаща павета? Исторически срам ще бъде ако президентът, политическите лидери, медиите и самите протестиращи не осъдят вандалите пред Народното събрание!"
В крайна сметка автобусът се върна там, откъдето тръгна. След полунощ барикадите станаха още по-масивни.
Екип на BG VOICE