През миналата година всяка минута петима американци са се заразявали с инфекции, предавани по полов път, като броят на случаите е останал рекордно висок.
CDC обаче твърди, че има признаци за забавяне на епидемията от полово предавани болести, след като през последните 20 години тя се е увеличила с 90 %, и нарича новите данни „лъч надежда“.
Официалните данни, публикувани в четвъртък, показват, че през 2023 г. е имало 2,4 млн. сексуално предавани инфекции, което е спад с два процента спрямо 2022 г.
Джонатан Мермин, директор на Националния център за превенция наХИВ, вирусни хепатити, полово предавани болести и туберкулозакъм CDC , заяви: „След близо две десетилетия на увеличение на броя на полово предаваните инфекции, тенденцията се обръща.
Трябва да се възползваме максимално от този момент - нека да продължим тази динамика с креативни иновации и допълнителни инвестиции в превенцията на СПИН.
Основен фактор за нарастването е рязкото увеличаване на сифилиса през последните 20 години, особено сред бебетата, които го прихващат от майките си, което разтревожи лекарите, тъй като той може да бъде фатален за бебетата.
Но след години на двуцифрено увеличение, през 2023 г. случаите са се увеличили само с един процент.
В същото време случаите на гонорея намаляват за втора година, като от 2022 г. спадат със седем процента до нива под тези отпреди пандемията. Броят на случаите на хламидия остава стабилен.
Процентите на регистрираните случаи на хламидия остават най-високи сред тийнейджърите и младите хора и през 2023 г. Близо 56% от всички случаи на хламидия са съобщени сред хората на възраст между 15 и 24 години.
Между 2022 г. и 2023 г. случаите на хламидия са се увеличили с 1,3 % при мъжете, но са намалели с 1,7 % при жените.
През 2023 г. хламидията е най-често съобщаваната полово предавана инфекция с 1,6 милиона случая, следвана от гонореята с 600 000 случая.
Макар че сифилисът е бил по-рядко срещан, той продължава да представлява сериозен проблем за общественото здраве.
Честотата на заболяването рязко спада през 40-те години на миналия век с появата на съвременните антибиотици и широкото използване на презервативи.
Към края на 90-те години CDC е убеден, че болестта може да бъде изкоренена, и създава Национален план за елиминиране на сифилиса в САЩ. Тогава целта изглеждаше постижима.
Но към 2002 г. случаите отново започнаха да се увеличават, като непропорционално засягаха мъжете, които правят секс с мъже.
Но добрата новина в последните данни на CDC е, че случаите на първичен и вторичен сифилис, най-заразните стадии на болестта, са намалели с 10 % - първото значително намаление от над 20 години.
Сред гейовете и бисексуалните мъже случаите са намалели с 13%, което е първият спад, откакто CDC започна да проследява националните тенденции за тази група в средата на 2000 г.
Нарастването на случаите на вроден сифилис при новородени - предаден им в утробата от майката - изглежда се забавя в някои региони, като през 2022 г. се очаква трипроцентно увеличение в национален мащаб в сравнение с 30-процентното годишно увеличение, наблюдавано през предходните години.
Вроденият сифилис повишава риска от увреждане на костите, анемия, жълтеница, увреждане на нервите и менингит при бебетата.
Заболяването убива около 40 процента от родените с него бебета, но лечението е възможно с медикаменти.
Ново хапче „сутрин след“ може да е тайната за подобряване на тенденциите в областта на полово предаваните болести. Но това хапче няма за цел да предотврати забременяване. Вместо това то е антибиотикът доксициклин.
Центърът за контрол на заболяванията (CDC) одобри три големи проучвания, които показват, че мъжете, които правят секс с мъже, и транссексуалните жени, които приемат 200 mg доксициклин в рамките на 72 часа след секс, могат да намалят сифилиса и хламидията с над 70 %, а гонореята - с около 50 %.
Нелекуваните полово предавани болести могат да нанесат трайни увреждания на организма, включително неврологично разпадане и безплодие както при мъжете, така и при жените.
Редовният скрининг е от решаващо значение за предотвратяване на разпространението на тези заболявания. Това важи с особена сила за хламидията, която често протича безсимптомно.