България се прощава с патриарх Неофит, който почина в сряда на 78-годишна възраст.
Гаубично оръдие, преправено на лафет, върху което е бил и ковчегът на цар Борис III, ще пренесе тленните останки на негово светейшество. В шествието участваха и гвардейци.
То премина през централните улици на София – „Оборище”, „Георги Раковски”, бул. „Цар Освободител”, булевард „Княгиня Мария Луиза” и завърши в храма „Света Неделя”.
Тленните останки на патриарха бяха положени до тези на екзарх Йосиф.
Траурната церемония започнa от Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и завърши в Митрополитската катедрала "Св. Неделя".
Заупокойната литургия бе водена от Варненско - Преславския митрополит Йоан, който е наместник - председател на Светия Синод.
Опелото на Негово Светейшество отслужва вселенският патриарх Вартоломей.
"Дойдохме да скърбим за последен път за нашия обичан брат. Молим се на Господ да упокои душата му и за избирането на наследник, който ще бъде духовен баща на всички българи“, каза Вселенският патриарх Вартоломей пред журналисти.
След опелото с литийно шествие тялото на Българския патриарх ще бъде проводено до митрополитската катедрала "Света Неделя", за да бъде положено за вечни времена, каквато е била неговата воля.
Патриарх Неофит ще бъде погребан зад гроба на Екзарх Йосиф, от южната страна на храм "Свeта Неделя".
Днес е вторият Ден на национален траур в памет на патриарх Неофит. Много вярващи и днес пристигат, и се редят на опашка, за да се поклонят пред Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит.
Сигнал към Русия
Всички глави на православни църкви са уведомени за смъртта на патриарх Неофит.
Руският патриарх единствен не е получил реда за опелото, което било деликатната разлика с другите. Патриархът на Русия и цяла Москва Кирил не присъства на погребението на Патриарх Неофит.
“Първо, никой не е поканил патриарх Кирил. В момента той се среща със сръбския патриарх и там има общи мероприятия. Присъства представител на патриарха – митрополит Западноевропейски Нестор“, каза руската посланичка Елеонора Митрофанова.
За опелото дойде украинският митрополит Епифаний.
Митрополит Антоний от своя страна каза, че няма нищо притеснително в присъствието на представител на Украинската православна църква на опелото.
Той присъства молитвено, но няма да вземе участие в церемонията, тъй като Българската православна църква все още не е признала автокефалията на Украинската православна църква.
"Самият факт, че Вселенският патриарх ще присъства има голямо значение, носи послания, но тук е важно, че поканите до другите православни църкви са изпратени снощи късно след обяд след извънредното заседание на Синода", заяви доц. Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет в Софийския университет, цитиран от БНТ.
По думите на митрополит Йоан руският патриарх единствен не е получил реда за опелото, което било деликатната разлика с другите.
Богословът проф. Иван Желев смята, че това е сигнал за едно по-въздържано отношение към Русия, включително и към Руската православна църква.
"Това за пръв път го забелязвам, защото в комунистическо време никога нямаше такъв филтър да се канят църкви от страни, които тогава бяха определяни като капиталистически, а винаги е имало еднакво отношение", коментира проф. Иван Желев, богослов.
Професор Желев допуска, че има конкретен повод за това решение на Синода.
"Това, че няма специална покана може би е свързано с факта, че преди около два месеца руският патриарх изпрати писмо, адресирано не до Неофит, а до Светия синод, все едно че нямаме патриарх, тоест нещо се пропука в тези отношения", добави проф. Иван Желев.
Въпреки тази въздържаност на българската църква, няма пречка руската да изпрати свой представител, обясни проф. Желев.
На сайта на Патриаршията руският патриарх изрази съболезнования, а в Руската църква в столицата е отслужена панихида.
Специални мерки за сигурност
Наложени са специални мерки за сигурността и ограничаване на движението в центъра на София по време на опелото на патриарх Неофит.
За да бъдат допуснати до опелото и литургията в храма "Св. Александър Невски", гражданите ще трябва да преминават през пунктове за проверка, разположени при северния и южния вход на храма.
Те ще бъдат проверявани за опасни предмети, няма да се допускат граждани с обемист багаж .
Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит почина на 78 години на 13 март 2024 г.
Българският патриарх бе приет в болница в края на ноември 2023 г. заради белодробно заболяване. От Рождество Христово насам бяха отслужени десетки молитви за негово здраве, а и в последните седмици множество патриаршии призоваваха за молитви за патриарх Неофит.
Негово Светейшество Неофит е роден на 15 октомври 1945 г. в София със светското име Симеон Димитров. След завършване на средното си образование е приет за ученик в Софийската духовна семинария, която завършва през 1965 г.
От септември 1967 г. е студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски“ в София, която завършва през 1971 г.
От есента на 1971 до 1973 г. той е на богословска специализация в катедрата по "Църковно пение" при Московската духовна академия. От 1 септември 1973 г. е назначен за преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия „Св. Климент Охридски“ в София.
През 1975 г. е подстриган за монах в Троянския манастир с името Неофит от патриарх Максим. През 1977 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя“ е възведен в архимандритско достойнство. От декември 1985 г. е протосингел на софийската митрополия и като такъв на 8 декември е хоротонисан в епископски сан с титлата Левкийски.
От декември 1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия „Св. Климент Охридски“ в София, а на 26 юли 1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения Богословски факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Този пост той заема до януари 1992 г. През същата година е назначен за главен секретар на Св. Синод и председател на Църковното настоятелство при патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“.
През 1994 г. е избран за Доростолски и Червенски митрополит. През 2008 г. става „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет. Званието е връчено за цялостен принос в развитието на духовността в СУ и за активното му участие.
През 2010 г. е удостоен от президента с орден „Св. Кирил и Методий” – огърлие „за особено значимите му заслуги за развитието на Духовната академия „Св. Климент Охридски”, за приноса му за развитие на научно-просветителските връзки и взаимоотношения между източните и западните християни и по повод неговата 65-годишнина”.
На 24 февруари 2013 г., неделя, на Патриаршески избирателен църковен събор в София Русенският митрополит Неофит е избран за Български патриарх и Софийски митрополит.
Интронизацията на Негово Светейшество Неофит като патриарх Български е извършена още същия ден в „Св. Александър Невски“.
В последната му публична поява в края на октомври Негово Светейшество посрещна мощите на свети Евтимий - патриарх Търновски.