Като по вода вървеше на колоритната българската група, понесла се по манхатънските улици в един от последните уикенди преди Memorial Day. Поводът - българско училище и културен цетър "Млади български гласове Ню Йорк" и ансамбъл за народни танци „Босилек" взеха участие в ежегодния NYC Dance Parade, който се проведе за 12-и път. Проявата се състоя на 19 май. Въпреки излелия се като из ведро дъжд нашенците бяха едни от най-атрактивните участници. „Не само бяхме избрани да участваме в дефилето, но художественият ръководител на формацията "Босилек" Кати Спрингер беше поканена да преподава български народни хора на една от сцените в парка, където парадът завършва", разказа за събитието Яна Калинкова, директор на училище „Млади български гласове".
Ентусиасти от различни краища на света се бяха събрали да танцуват и да гледат. Десетки любопитни хора тропнаха право и дайчово хоро под вещото ръководство на госпожа Спрингер. Очарователните „босилки" пък разлюляха една от сцените на Томпсън Скуеър парк, друго ключово място за фестивала. Те бяха избрани за това представяне измежду 160-те участващи групи. Независимо от проливния дъжд и студа безстрашните „101 каба гайди" (един от класовете в училище „Млади български гласове"), водени от неуморимия си учител Кирил Кетев, свиреха неспирно и заглушаваха дори високите ритми на латиноамериканската музика.
Организаторите на фестивала бяха поканили над 10 хиляди участници, които да покажат повече от 80 стила танци. Пъстрата палитра от стъпки освен българските включваше такива от Индия, Китай, Боливия, Тибет. По-модерните и познати на американската публика танци като хип-хоп и джаз също бяха застъпени в програмата.
Два са историческите моменти от този фестивал. Единият е, че за първи път гайди огласиха Бродуей, включително и особено звучната родопска гайда. Другият е, че този парад влезе в историята с легализирането на танците в Ню Йорк. През 1926 г. в Голямата ябълка е въведен закон, забраняващ на хората да се забавляват на публични места, като се поразкършат под звуците на музиката, която харесват, освен ако това място няма специално издаден лиценз. Законът носи името „кабаретен закон". Той е действал в допълнение на забраните на „сухия режем". „Кабаретният закон" беше отменен през декември миналата година, когато кмет на Ню Йорк беше Бил де Блазио. До тази промяна се стигна след активното и продължително лобиране на редица организации, културни дейци и представители на нюйоркските барове и ресторанти.