Българските компании в САЩ генерират продажби за над 1,5 милиарда долара на година, а индиректният им принос за американската икономика в пъти голям. Това показва нов анализ на търговската служба на българското посолство във Вашингтон, с който BG VOICE разполага. 25-те водещи български компании в САЩ наемат над 4,500 души, много от които американски граждани, казва търговският ни аташе Иво Константинов. В доклада не са включени още стотици по-малки и средни компании, за които няма пълна информация. "Нямаме никакъв механизъм да ги преброим, както нямаме механизъм и да преброим колко българи има точно в САЩ", обяснява Константинов. Но техният принос трупа върху тези 1,5 милиарда долара от най-големите BG фирми тук.
Най-голямата българска компания тук е "Хидроенерджи" от Благоевград, която има филиал в Бътлър, Джорджия. По официални данни за нея тук работят 1,200 души, а годишният оборот е над 150 милиона долара за 2015 година. Българските транспортни компании в Чикаго също реализират големи обороти и с по-малко служители заради специфичния бизнес модел. "Хюве фарма" реализира оборот от 200 милиона долара с производството си на ваксини в Джорджия и също попада в топ 5 на големите BG компании в САЩ.
Структурата на българските бизнеси в Америка е различна. "Става въпрос за три вида компании. Първият е - директни дъщерни компании на своите централи в България. Такива са "Хюве фарма", "Супер абразив", повечето ни технологични компании като "Нетейдж солюшънс", "Тераком" в Лас Вегас. Другият вид компании са създадени от български имигранти и регистрирани тук. Третият вид са малки и средни предприятия, създадени от български занаятчии и предлагащи различни услуги тук", обяснява Константинов. Икономическият ефект от дейността на българските бизнеси за американската икономика се измерва в милиарди долари по веригата - доставчици, услуги, поддръжка. Но полза има и за българската икономика. "В по-голямата си част тези компании са свързани с веригата си доставки, с услугите, с технологични центрове за обслужване в България, казва Константинов. - Тези компании, въпреки че реализират продажби на американския пазар, правят и големи обороти в България под формата на внос, прехвърляне на печалба в България, където се плаща данъкът." България и САЩ имат спогодба за избягване на двойното данъчно облагане и заради ниския данък печалба в Родината (10%) много фирми прехвърлят там печалбите си.
Една от най-важните ползи за България обаче е технологичен трансфер. Такъв пример е "Имперкс" от Флорида за камери за сателити и видеонаблюдение на земята. По този начин България печели нови технологии и възможност за съпътстващи производства.
Мащабът на българския бизнес и приносът му за американската икономика са повод не само за гордост, но и предимство за дипломацията ни. "За нас е важно, че имаме много по-голяма изходяща позиция, отколкото предполагахме за самочувствие, и преговорна сила с американските ни партньори - и на федерално, и на щатско ниво, обяснява Константинов. - Ние може да излизаме със самочувствието, че българският бизнес тук развива обороти, наема работници и плаща данъци в Америка, което не е без значение, когато разговаряме с американските си партньори на всички нива."
Най-съществени са развитията в производствената сфера. Най-силните два примера са заводът за ветеринарни ваксини на "Хюве фарма" в Джорджия и високотехнологичното производство на роботи за микропроцесорната индустрия на "Милара" - интегрирано производство между Пловдив и Бостън. Компанията разполага с два завода в Бостън, които правят дизайн и сглобяват роботи за микропроцесорните производители в Съединените щати, и Тайван.
Някои от българските бизнеси основават своите компании в Съединените щати като начин да навлязат на пазара, защото Америка много скъпо продава достъпа до своя пазар. Такива са случаите със сливенската компания "Аглика", която специализира във високодигитален печат върху текстил във Флорида, и "Супер абразив" - интегрирано производство между Казанлък и Джорджия за почистващи камъни и много други.
За технологичните ни компании основният начин да навлязат на американския пазар е да основат бизнеси тук, казва Иво Константинов.
Българската държава също е станала по-активна през последните години в отношението си към нашите бизнеси тук. От външното и икономическото министерство помагат на предприемачите с информация и съвети за регистрация на компанията, данъчни условия в различните щати. На създадените компании тук пък дават съвети как да получат пари по европроекти за филиалите си в България. Преди няколко седмици имаше такъв семинар за българските бизнеси в Чикаго, на който бяха представени възможностите за финансиране от Европейския съюз.
Търговските ни служби във Вашингтон и Чикаго предоставят на компаниите готови пазарни анализи, както и директни контакти с потенциални купувачи. Българското посолство и консулствата ни също стават домакини на различни бизнес събития на българските компании в САЩ. "По този начин придаваме тежест, а българските дипломатически служби стават патрони на тези събития на нашите бизнеси", не без гордост завършва г-н Константинов.