сн. Facebook

Докато в Тунис самозапалването на безработния младеж Мохамед Буазизи като протест срещу безпътицата и диктатурата подпали революции в почти целия Aрабски свят, а саможертвата на чеха Ян Палах през 1969 г. роди мощното дисидентско движение в тогавашна Чехословакия, в България подобен акт цели десет дни почти не трогна никого.

Макар личният бунт на Пламен Горанов от Варна все пак да бе отразен някак си от медиите, първоначално той не предизвика онзи народен отглас, който би трябвало да се очаква особено в държава, където има социални проблеми. Журналистите избягваха да описват истинските причини за деянието на Пламен, а в малкото материали на тази тема, дори и към днешна дата, се говори за някакъв политически протест срещу кмета на Варна, но без да се посочва действителният мотив.

Той се премълчава и сега, дори след като правителството на ГЕРБ, срещу манталитета на които варненският младеж изгоря като факла, най-сетне се стресна и обяви 6 март за ден на национален траур в негова памет.

Пламен се подпали на 20 февруари в центъра на морския град. Той действително носеше плакат срещу кмета на Варна Кирил Йорданов, но беше дал ясно да се разбере, че не e срещу личността му, а срещу тъмните сили, които стоят зад гърба на градоначалника. Спуснат с парашут от ГЕРБ и избран с тяхната бюлетина, Йорданов управлява града вече четвърти мандат, като в миналото се бе кандидатирал и от името на ДПС и БСП.

На практика обаче той е вечният кандидат на ТИМ - човекът, който им узаконява всеки каприз. ТИМ е последната групировка от тъмното минало на България, където стоят погребани другите трибуквени чудовища ВИС и СИК, а също и "Мултигруп". Но - за разлика от тях - тя успя да оцелее, и то доста успешно.

В момента ТИМ управлява всичко във Варна, а през последните години се опитва да сложи ръка и върху голяма част от живота в цяла България. За нея се трудят над 20,000 души в страната, което я прави и най-големият български работодател.

Групировката контролира финанси, въздушен транспорт, медии. Това официално. Какво друго неофициално държи в ръцете си хората в България само гадаят, а сменящите се правителства се правят, че не забелязват, обслужвайки интересите на ТИМ по най-разнообразен начин.

ГЕРБ, например, им клекна като се съгласи да даде марката си на най-жалкия кмет, който Варна е имала някога. Под управлението на Кирил Йорданов тази уж морска столица на България днес е превърната в мърляв град - порутени улици, сиви фасади, мръсотия и улични кучета.

Единствените бляскави неща във Варна са сградите на ТИМ и слънчевите очила на боса на групировката Марин Митев. Почти като в диктаторска бананова република, където населението тъне в мизерия, а управниците му демонстрират нагъл разкош със запазената си марка - тъмните очила (Пиночет често се появяваше с такива).

ТИМ е собственик на националния превозвач "България ер", на Централна кооперативна банка, на застрахователно дружество "Армеец", на хотел "Плиска" в София, на още десетки фирми в цяла България, а също на вестници, радиа и телевизии. Лошата слава на групировката тръгва още от създаването й, когато се занимава основно с рекет и тормоз (препатили варненци разказват, че често и физически) на граждани покрай официалната си дейност "събиране на лоши дългове".

Немският разследващ журналист и писател Юрген Рот я нарича в една от книгите си "най-мощната криминална структура в България". Пазарната капитализация на ТИМ по официални данни възлиза на 2,5 милиарда лева. Именно тази й мощ е основната причина самозапалването на Пламен Георгиев първоначално да бъде смутолевено от медиите. Журналистите в бедна България избягват да са смели. А в редките случаи, когато проявяват храброст, са или цензурирани от шефовете си, или чисто и просто уволнени.

Дори плакатът на Пламен бе дни наред крит, преди снимка от него да се появи във Facebook. Там пишеше: "Оставка на Киро и целия Общински съвет до 17.00 часа на 20 февруари 2013 г." От Варненската районна прокуратура така и не могат да обяснят вече повече от седмица след самозапалването защо този плакат е липсвал "известно време", преди да бъде предаден като доказателство.

36-годишният Пламен загина от раните си в понеделник. Приживе той активно участваше в гражданските протести срещу лошото управление, бедността, корупцията и непосилните сметки за ток. Дни наред той бе в медикаментозна кома и лекарите се бориха за живота му. Горанов всъщност бе вторият самозапалил се след началото на протестите в страната. На 18 февруари млад мъж стана факла в центъра на Велико Търново на бул. "България". Преди да изпадне в кома той успя да обясни на притеклите се на помощ, че го е направил, защото е отчаян от живота.

Цинични прояви след факлата Пламен

Няколко дни след протеста на Пламен България бе шокирана от режисирани в стил „Северна Корея" акции в подкрепа на варненския кмет Кирил Йорданов. Деца от града бяха принуждавани да разнасят по време на тренировки плакати, на които пише "Искаме си кмета". Макар официално медиите да твърдяха, че те са организирани от самия Йорданов, във Варна за никого не бе тайна, че децата са били принуждавани от емисари на ТИМ. Макар групировката успешно да е успявала да подчинява цялата местна власт в морския град, очевидно този път шефовете й са се притеснили, че евентуално оттегляне на Йорданов може да навреди на интересите им, свързани с изливането на още и още бетон по морския бряг. Самият Кирил Йорданов продължава да отказва да подаде оставка, дори и след като даже ГЕРБ оттеглиха подкрепата си от него.