Сн.: Николай Кръстев
Повече от 150 танцьори от 10 състава се събраха на втория български танцов фестивал в Чикаго „Верея 2012". Истински празник на българския фолклор поднесоха представителите на нашите общности от Северна Америка. Сред тях - детският ансамбъл на Христина Баранска „Нашенчета" - Чикаго, „Bulgarian Spirit" - Сент Луис, с младия ръководител Стефан Тодев, „Antika" - Сан Франциско, създаден от Таня Костова, ансамбъл „Хоро" - Чикаго, чиито основатели са Ирина и Тодор Гочеви, „Friends of Bulgarian Dance" - Детройт, и Николай Алишев, ансамбъл „Българи" - Монреал, с хореограф Цонко Стоянов, домакините и организатори на фестивала - българският клуб „Верея" с ръководител Константин Маринов. За пръв път участие взе фолклорна танцова група „Димитровче" - Торонто, с хореограф Димитър Минков, които доведоха и свой собствен оркестър. Разнообразието от формации допълниха и американците - фенове на нашия фолклор от балканския танцов ансамбъл „Balkanske Igre" от Чикаго и „Ethnic Dance" с ръководител Пол Колинс.
Цветовете на България оживяха на сцената на средното училище TAFT в Чикаго. Пред повече от 500 души публика участниците показаха изключително красиви национални облекла и носии, песни, танци и обичаи от почти всички етнографски райони на България. Изненадата за публиката дойде от високото ниво, с което се представиха танцовите групи, които бяха бурно аплодирани след всеки танц.
Внушителният финал на вечерта събра всички състави на сцената в общ танц под звуците на кръшно българско хоро.
Ръководителите на участващите български групи са учили заедно и помнят познанствата си още от Националното училище за танцово изкуство в София. Минали са през школата на професионалните ансамбли на България и се оказаха дългогодишни приятели и колеги. Интересна и вълнуваща беше срещата за всички тях, както и за техните възпитаници, възрастовата граница на които варираше от 4 до 64 години.
В публиката имаше и гости, професионални танцьори и хореографи, дошли да видят своите приятели колеги чак от Флорида. Многобройни бяха и групите поддръжници, които изминаха голямото разстояние от Торонто и Монреал .
Организаторът Константин Маринов сподели, че е създал фестивала с цел "разпространяване на българския фолклор от самите българи в Северна Америка" и отсега обещава, че третото издание догодина ще бъде още по-мащабно.