Журналисти от рекорден брой държави ще участват в 20-ата Световна среща на българските медии, която Българската телеграфна агенция (БТА) организира на 24 и 25 май в София, Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий" и във Вършец.
Темата на тазгодишното издание на събитието е "Медии и знание". Във форума – присъствено и онлайн, участие ще вземат български журналисти от 25 държави, включително България. Сред тях са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света. Участие са потвърдили и представители на 36 медии от България.
Срещата ще бъде открита в Националния пресклуб на БТА в София от генералния директор на aгенцията Кирил Вълчев и цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който – в качеството си на министър-председател, прави обръщение към участниците в Първата световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г.
Приветствия към участниците в медийното събитие ще поднесат вицепрезидентът на България Илияна Йотова, кметът на столицата Васил Терзиев, министърът на туризма и учредител на първата Асоциация на българските медии по света Мирослав Боршош, председателят на Комисията по културата и медиите на Народното събрание Тошко Йорданов, председателят на Комисията по външна политика на Народното събрание Йорданка Фандъкова и главният редактор на списанието за култура "Хемус" в Унгария Светла Кьосева.
В рамките на срещата ще се състоят три дискусионни панела. Първият, озаглавен "Културата в медиите", ще бъде в Националния пресклуб на БТА в София на 24 май. Негов модератор е доц. Георги Лозанов - главен редактор на списание ЛИК на БТА.
В панела участие ще вземат проф. Амелия Личева - главен редактор на "Литературен вестник" и декан на Факултета по славянски филологии на Софийски университет "Св. Климент Охридски", писателят Георги Господинов, главният редактор на списание "Родна реч" - Хътватия Диана Гласнова, водещият на предаването "Култура БГ" на БНТ Димитър Стоянович, главният редактор на електронното издание "БГ Фактор", Кипър - Живка Милова, министърът на културата Мариан Бачев, генералният директор на БНР Милен Митев и главният редактор на унгарското списание за култура "Хемус".
Вторият дискусионен панел е озаглавен "Новото знание в медиите", ще се състои отново също на 24 май, но мултимедийният център на БТА зала "МаксиМ" в София. Модератор ще бъде водещият на предаването "Тази събота и неделя" по БТВ Митьо Маринов.
В него ще участват Александър Варов – изпълнителен директор на Нет Инфо и ръководител на мултинационалния екип за дигитална реклама и приходи в United Media, България, член кореспондент Евелина Славчева – председател на Българската академия на науките, Ивайло Петров – ръководител на комуникации и изследвания на MINDS International, Австрия, Иван Брайков – оперативен директор на Дир.бг, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, основателят и научен директор на INSAIT проф. Мартин Вечев, и Антон Александров - изследовател в INSAIT и водещ създател на българския чатбот BgGPT.
В панела участие ще вземат също проф. Миглена Темелкова – председател на Съвета на ректорите и ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи, Соломон Паси, главният редактор на "BG VOICE" – Чикаго Ясен Дараков.
Третият дискусионен панел ще се казва "Българите в света на 21-ви век и медиите" и ще се състои във Вършецден по-късно – в неделя. Модератор ще бъде Васил Христов – президентът на Асоциацията на чуждестранните журналисти във Великобритания.
В този ден в дискусията ще се включат Веселина Вълканова – декан на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, главният редактор на вестник "Български вести" в Унгария Габриела Хаджикостова, Деница Секуличка – главен редактор на списание "Сънародник", Словакия, главният редактор на електронното издание "BulgariCA" - САЩ Евгени Веселинов, Иван Узунов – съосновател на портал "Български хъб Айндховен", Нидерландия, изпълнителният продуцент на "Актуални предавания" в Нова Броудкастинг Груп Марта Евтимова, Светлана Желева – съосновател на сайта "SANUS ET SALVUS", Австрия и Славка Бозукова – главен редактор на "Стандарт".
След края на третия панел са предвидени "Минути за БГ институции – мост към БГ медиите по света". Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на България, ще говори на тема "Културата като дипломация и знание", а Райна Манджукова – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция на българите в чужбина към Министерството на външните работи, ще представи анализ на българските медии в чужбина.
Българската телеграфна агенция организира световни срещи на българските медии от 2005 година, когато темата на първото издание е "Българските медии и европейските отговорности на България".
Миналогодишната среща беше деветнадеста поред и се проведе в Украйна между 18 и 21 юни. Темата тогава беше "Медии и общност".