Разработваният от български учени таблет „Октопад“ ще има осем допълнителни устройства

 

Детектор на лъжата може да улавя в домашна обстановка прелюбодейците вкъщи. Устройството е част от проект на български учени от БАН, които са разработили таблет с уникални приставки. Българският конкурент на iPad се нарича „Октопад" и в завършен вид трябва да има осем допълнителни устройства, обясни Христо Колев от БАН, който е сред от участниците в разработването на проекта. Една от екстрите е апарат, който следи за състоянието на човешкото тяло и показва засечените отклонения. Така с поставяне на електродите на два от пръстите на ръката може да лъснат всички скалъпени набързо оправдания след изневярата, както и всяка друга лъжа в семейството. Освен това БГ таблетът поддържа 4G интернет и може да изпраща информация на смартфона на личния лекар, ако човек вдигне кръвно или се получат нарушения по други медицински показатели, изтъкна още от приложенията на изобретението Колев. В процес на разработка е и друго допълнение към таблета, което ще изследва биотоковете и биополетата на човека. С негова помощ ще се следят звукови и зрителни въздействия. „Така може да се установи как ни влияят рекламите например, как големите компании използват образите върху нас, за да ни накарат да си купуваме повече ненужни неща", разясни ученият. По същия начин може да се провери и как се отразяват филмите върху детската психика. В прототипен вариант е и приставка - очила за сън, които, включени към таблета на учените от БАН,

ще ни вдигат от леглото точно в момента, в който сме се наспали.

„Ако часовникът звънне сутрин в неправилното състояние на съня, целият ден след това ще сме уморени, независимо колко часа сме спали. С настройка на софтуера обаче очилата могат да ни събудят точно във фазата, в която сме напълно отпочинали", обясни Христов принципа, по който работи. Устройството показва активността на очните ябълки, докато спим, и може също да ни събуди след края на определен сън, за да си го запишем. От друга страна, с помощта на очилата може да се установи, ако човек има проблемно спане, за да знае, че трябва да отиде на лекар. „Октопад"-ът ще може също да включва аларма в колата, ако заспим зад волана при дълъг път. Това става с вграден софтуер за разпознаване, който с помощта на камера ще може да установи спящо човешко лице и да сигнализира, за да предотврати катастрофа, показа друга от полезните опции Колев.

Таблетът също може да ни спести пари, ако искаме интернет връзка навсякъде в дома си, тъй като може да служи и като рутер. Запалените киномани пък ще могат да гледат филми и клипове с най-високо качество, без картината да зацикля на най-интересната част.

Изследователите от БАН все още не разкриват в пълни подробности как точно действа всяка от приставките, както и всички функции на таблета, тъй като не са патентовали изобретението си. Самият „Октопад" е в прототипен вариант и за много от частите му са използвани подръчни материали. Например

тялото" му е от кутия на стара видеокасета.

Екранът му пък е по-слабо сензорен и след известно ползване става нечувствителен в краищата. Липсва и охладителна система и прегрява бързо. Когато се пусне в серийно производство обаче, всички тези дребни недостатъци ще бъдат изчистени, а изобретението ще бъде по джоба на почти всеки, обещават от БАН. Самият таблет без устройствата няма да е по-скъп от 350 лева, изчисли доц. Колев, цитиран от в. "Монитор". Цената ще се вдига с всяка допълнителна приставка. Не повече от по 50-80 лв. ще струват отделните допълнения и приставки. Освен това операционната система, която използва таблетът, е с отворен код и така няма да се налага да се плаща и за лиценз.