сн. „Капитал“

Велислава Антонова

Най-новата многопрофилна болница в София „Св. Кирил" се намира в Бояна в двуетажна приветлива сграда. От началото на март тя е декор на най-новия български медицински сериал „Откраднат живот". Снима се от „Дрийм тийм филмс" на Евтим Милошев и ще се излъчва по Нова тв, а в актьорския състав влизат имена като Мартина Вачкова, Йоана Буковска, Мария Каварджикова и др. Ако сериалът се докаже като успешен, може да даде нов тласък на местното производство на телевизионни сериали, което след своя първоначален бум през 2011 година бързо замря, за да стигне до есента на 2014 година, когато по телевизиите не се излъчваше нито една такава поредица.

Като изключим снимките на български сериали, в навечерието на новия телевизионен сезон ключовата тенденция в създаването на тв съдържание е търсенето на бизнес възможности и опит на чужди пазари. Това е валидно както за телевизиите, които се ориентират към работа с международни продуцентски компании, за да предложат по-голямо разнообразие от формати и жанрове, така и за продуцентските компании, които опитват да компенсират спада на вътрешния пазар с външни източници на финансиране.

Освен нов български сериал в пролетния тв ефир ще видим поне шест премиерни за България формати и нови сезони на вече познати и утвърдени шоупрограми. Най-значимото и очаквано събитие в ефира е европейското първенство по футбол както от гледна точка на зрителите, така и на рекламодателите. „За първи път такова спортно събитие ще се излъчва от три канала паралелно (Нова тв, „Диема" и БНТ), два от които национални, което е предизвикателство за целия пазар (телевизии, медия агенции, доставчици на пийпълметрични данни, рекламодатели)", коментира тв експертката Светлана Тачева. Боряна Несторова, която също професионално следи тв продукциите, казва, че очаква силен телевизионен сезон, който продължава тенденцията за по-големи инвестиции в нови проекти. „Зрителите вече свикнаха да имат по няколко нови програми в ефир почти през цялата година", отбелязва Несторова.

В официално прессъобщение до медиите главният изпълнителен директор на „Нова броудкастинг груп" Дидие Щосел обяснява, че пролетният сезон на групата е най-голямата инвестиция, която са правили до момента. По Нова тв вече стартираха няколко предавания, които отчитат добри резултати от гледна точка на аудитория според медиа директорите - петият сезон на „Черешката на тортата", „Семейни войни", „Шеф под прикритие". Предстои премиерата на „Откраднат живот", както и нови сезони на „Като две капки вода" и „Кошмари в кухнята", които бяха едни от най-силните предавания за канала през изминалата година.

По основния конкурент на Нова - bTV, също вече започнаха няколко нови предавания - „Мама готви по-добре" в праймтайм, точно на гърба на „Семейни войни" по Нова. Предстои и нов сезон на „Мастър шеф", което бе най-успешното риалити в ефира на bTV през 2015-а. Медиата инвестира и в нов сезон на комедийния сериал „Столичани в повече", както и в новото предаване „Бригада - Нов дом". От bTV обясниха, че акцентите в тяхната стратегия за сезона са два - развитие на вътрешното им продуцентско звено и сътрудничество с най-успешните български и европейски продуцентски компании.

В БНТ освен европейското футболно първенство ключово събитие в пролетния тв ефир е последният пети сезон на криминалния сериал „Под прикритие".

В стремежа си да диверсифицират риска в нови проекти и да търсят по-ниска цена на изпълнение за по-високо качество телевизиите започнаха да преговарят и с международни компании. Първата крачка направи bTV, когато през миналата година започна работа по ключовия си за сезона проект „Мастър шеф" с базираната в Мюнхен „Константин ентъртейнмънт". Още тогава телевизията даде заявка, че ще продължи този подход и е много вероятно до есента да привлече нов чуждестранен партньор като изпълнителен продуцент за предстоящите й проекти. Нова тв, която в момента е в по-силен програмен подем и е амбицирана трайно да измести конкурента си bTV от лидерската позиция, също не изключва преговори с продуцентски компании отвъд пазара, въпреки че засега се въздържа да го потвърди официално.

Фалитът на КТБ остави продуцентските компании в страната да избират основно между двата големи частни канала bTV и Нова, за да реализират продукцията си. Банката на Цветан Василев финансираше ТВ 7, която се явяваше третият частен канал, който осигуряваше работа на продуцентите, и то по високобюджетни проекти като сериали и риалити формати. Но този балон се спука, а обществената БНТ не може да си позволи да отделя такива пари. Затова, макар и основните им приходи да идват от български телевизионни проекти, през последните години големите играчи положиха усилия да си осигурят външни източници на финансиране.

„В момента предоставяме продукционни услуги на компании от цял свят. Работихме по четири документални проекта за немската телевизия ZDF, единият от тях в копродукция с Би Би Си, продуцирахме реклами за чужди компании и американски филм, който беше заснет изцяло в България, както и по 60 кратки филмчета за израелска компания. Освен това направихме много добри контакти с индийски продуценти - Индия е огромен пазар", разказа съсобственикът в „Дрийм тийм филмс" и председател на Асоциацията на телевизионните продуценти Евтим Милошев. По думите му пазарът през последните години е труден и се налага продуцентите да са все по-конкурентоспособни. Управителят на „Идалго прадакшънс България" Красимир Ванков потвърждава тенденцията да се върви постепенно към увеличаване на приходите от международни проекти и продажба на услуги за външни компании, които произвеждат продукциите си в България.

След като се наложи със силните си проекти за Нова тв, „Глобал груп" на Магърдич Халваджиян също се отвори за работа по международни проекти - филми и сериали. През миналата година дружеството си назначи нов главен изпълнителен директор - Светлана Василева. Тя разказва, че „Опън фреймс" - компанията, която е създадена за инвестиции на международния пазар, вече работи по няколко проекта за филми и сериали. Василева дава пример с Nightworld - психологически трилър, по който компанията работи с международен екип. „Следващият филм, снимките на който ще започнат през март в Куба, ще бъде реализиран съвместно с американска компания и ще бъде първият англоезичен филм на ужасите, заснет в Куба", добавя Василева. „Опън фреймс" работи и по проект за сериал, за който вече има заявен интерес от чужди компании. „Тази година като че ли има заявка за рестарт на проекти за телевизионни сериали, както и по-сериозно отношение към генериране на съдържание за дигитални платформи", смята Светлана Василева.

„По-големите инвестиции на Нова тв в съдържание и увереността, че bTV ще я последва, за да отговори на конкуренцията, обнадеждава продуцентите, че могат да доведат до увеличаване на обема на приходите си. Проблематичен за тях обаче остава въпросът с определянето на цената за час произведена продукция - тенденцията е да намалява всяка година. Най-общо казано, цената се определя от необходимия разход за съответната продукция, съобразен с бюджета на телевизията, който от своя страна зависи от възможността за възвръщане на направената инвестиция", разяснява Светлана Василева. „Истината е, че като себестойност цената на час телевизионна продукция не се е променила от години, но непрекъснато се променя цената, която телевизиите плащат за този час продукция. И посоката е винаги надолу", коментира Евтим Милошев.

От Нова телевизия не коментираха въпроса с формирането на цената за час програма, но от bTV обясниха, че зависи от инвестицията, която е необходима за реализацията на тази продукция. Проект, който изисква голяма инвестицията в локация, декор, технически и човешки ресурс, има висока продукционна цена на час. Часовият пояс, в който се излъчва дадена програма, също оказва влияние върху таргетираната продукционна цена. „Програмите, излъчвани в праймтайм, достигат до повече зрители и генерират по-високи рейтинги в сравнение с програмите в дневния пояс. На тази база за праймтаймовите предавания телевизиите планират по-висока продукционна цена на час за сравнение с цената на програмите извън праймтайм", добавят от bTV.

От общата картина на продуцентите на телевизионния пазар тази година се забелязва отсъствието на традиционно силни компании като „Сиа" и „Камера" на Росен Цанков, Димитър Митовски и Димитър Гочев. В началото на сезона присъства само Митовски с ново дружество, което работи по последния пети сезон на „Под прикритие". И двете компании обаче - такива, каквито ги познаваме от силните им години, се разпаднаха и бившите съдружници сега се опитват да работят поотделно.

Активите на „Камера" (филмови права, снимачна техника и недвижими имоти) са заложени в Уникредит Булбанк за 2.9 млн. лв., показва справка в Търговския регистър. Дяловете в дружеството са разпределени между Димитър Гочев и Димитър Митовски. Митовски коментира, че тези кредити са обслужени на 100%. На пазара обаче имаше коментари, че поради финансови затруднения компанията дължи хонорари на актьори, с които работи по различни филмови продукции. Тази информация към момента не желаят да потвърдят нито потърпевшите, нито продуцентът. „В нашия бизнес всичко се гради на взаимно доверие и никога няма да оставим неразрешени финансови проблеми", казва Митовски.