С фъстъчетата

Рисуваните филмчета са любими и на малки, и на големи. И макар днес анимациите да се правят с помощта на компютри, за да достигнат до големия екран, което е амбиция на всяка продуцентска къща, все още се изисква много прецизна и продължителна работа. BG VOICE научи, че няколко българи са участвали в направата на хитовия в момента 3D филм „Фердинанд", който получи две номинации за „Златен глобус" - за най-добра анимация и за най-добра оригинална песен. В началото на изработката му е имало четирима българи - Светла Кавалери в качеството си на технически директор за ефектите в масовите сцени (Character Simulation & Crowds), Марин Петров - Senior Rigger (старши сътрудник, създаващ скелетите за 3D моделите на героите), Светла Гресак, технически директор в отдела „Materials", който се грижи за това как изглеждат повърхностите (цвят, материя, текстура) на всичко, което се  вижда на екрана, било то герои, предмети или декор, и Георги Тодоров в ролята на инфраструктурен инженер, занимаващ се с поддържането на техническите системи в студиото. Марин Петров е напуснал, преди филмът да излезе на бял свят, за да отвори собствено студио в България.

„Историята на Фердинанд е вдъхновена от класическата детска книжка „Историята на Фердинанд" от Мунро Лийф. В нея се разказва за бика Фердинанд, който обича да мирише цветята и отказва да се бие в арената за борба с бикове. За мен лично историята има по-дълбоко значение на толерантност и мир, две качества, от които светът има нужда сега повече от всякога, разказва Светла Кавалери. Премиерата на филма беше на 10 декември в Лос Анджелис, а пет дена по-късно тръгнаха и прожекциите по кината. В лентата участват професионалният кечист Джон Сина, който озвучава главния герой Фердинанд, и Кати Макинън от шоуто "Saturday Night Life", която дава душа на козата Лупе - най-добрата приятелка на Фердинанд в много важен и преломен момент от живота му. Важно е да се уточни, че сюжетът се развива в Испания, сърцето на бикоборството. Атмосферата, характерна за тази европейска страна, е пресъздадена много точно и реалистично и Светла има голям принос в това. "Всеки кадър с многобройни второстепенни герои, които се намират в далечината, обикновено минават през моят отдел „Crowds". Аз работих на много от кадрите в арената - публиката, и на кадрите с пешеходци и автомобили по улиците на Мадрид. Също така помогнах със симулацията на костюмите на герои като Нина и баща й Хуан, за да изглеждат по-естествено с движение и гънки, подобни на истински дрехи", уточнява българката.

Историята за симпатичния бик се е появявала и преди на големия екран. Първоначално тя е продуцирана от „Дисни" през далечната 1938 г. като късометражна анимация. Филмчето се харесва много на публиката и на критиците в Холивуд и носи на легендарната компания „Оскар" за най-добра анимация. За разлика от анимираната версия книжката на оригиналния автор Лий е възхвалявана от едни, но и отричана от други. Хитлер и Франко например я забраняват напълно, докато Ганди и съпругата на американския президент Рузвелт я одобряват. Известно е, че Лий е успял да напише творбата си за един час през един есенен следобед, като целта му е била единствено и само да достави радост на децата.

Съвременният „Фердинанд" е дело на „Blue Skyes Studios" в Гринуич, Кънектикът, където работят нашите сънародници, и „20th Century Fox". "Като студио имахме много предизвикателства в правенето на филма. Едно от най-трудните неща според мен беше как да запазим същността на оригиналната книжка и да открием и опишем характера на Фердинанд. Обикновено пълнометражните анимационни филми са по 90-100 минути, така че ние трябваше не само да съхраним оригиналния сюжет, но и да създадем допълнителни забавни и атрактивни герои, за да разкажем още по-завладяваща история", разкрива детайли от работата си Светла. Тя допълва, че не е работила със звездите, озвучили героите, тъй като нейната компания се намира на източния бряг, а озвучаването е било направено в Ел Ей. Успяла е обаче да зърне някои знаменитости преди това покрай работата си по анимацията „Рио", когато е имала възможност да присъства на премиерата й в меката на Холивуд. Интересното е, че Джон Сина пък е снимал реклама за „Фердинанд", в която играе ролята на стажант в компанията на Светла отново без дори да стъпи в студиото в Гринуич и всичко е било снимано в Калифорния.

Светла Кавалери е в „Blue Sky Studios" вече 7 години. Омъжена е за Робърт Кавалери, който работи на същото място като ръководител за визуалните ефекти (VFX Supervisor). Щастливата двойка очаква своето първо дете, като двамата са много развълнувани от това. Светла споделя, че е удовлетворена от работата си, защото твори с  изключително талантливи хора. Освен във „Фердинанд" тя е участвала в създаването на филми като двете серии на „Рио" („Rio"), „Тайната на горските пазители" ("Epic"), „Фъстъчета: Филмът" („Тhe Peanuts Movie"), „Ледена епоха 4: Континентален дрейф" („Ice Age: Continental Drift"), „Ледена епоха: Големият сблъсък" („Ice Age: Collision Course"). За всички тях казва гордо, че са незабравими. Тя с нетърпение очаква да се включи и в два други филма, планирани за прожектиране пред широката публика за 2019-а и 2020 г.

Светла Кавалери: За седем години работа в „Blue Sky Studios" не съм скучала никога

Продуцентското студио, където работи Светла, може да се похвали с много награди, включително и „Оскар". Там непрекъснато кипи от творческо вдъхновение. След „Фердинанд" компанията планира да пусне по кината още два филма.

Над какви проекти работите в момента?

-          Имаме два проекта в продукция, за които сме много развълнувани. „Spies in Disguise" ще излезе по кината догодина на 18 януари 2019-а. Проектът е базиран на „Pigeon Impossible", късометражния филм на  Лукас Мартел от 2009 година, в който се проследява историята на таен агент, който за малко да предизвика глобален конфликт, когато един гълъб се заклещва в неговото официално ядрено куфарче. Уил Смит и Том Холанд озвучават главните герои във филма. Следващият проект, над който работим, се нарича „Нимона" и ще излезе по екраните на 14 февруари 2020-а. Филмът е базиран на графичната новела със същото име "Нимона" на  Ноел Стивънсън, публикувана през 2015 година. В същата година Fox купи правата за анимация на новелата. В комикса се разказва за едно момиче, Нимона, което има способността да се превръща в различни форми. Тя се сприятелява със злодея Лорд Блехарт (Lord Blackheart). Патрик Осборн, „Оскар" победител за късометражния филм „Feast", е режисьор на „Нимона".

Разкажи ни малко повече за „Blue Sky Studios".

„Blue Sky Studios" е единственото анимационно студио на източния бряг на Щатите. Намираме се в Гринуич, Кънектикът, и сме част от „20th Century Fox" от 1997 година. Студиото е основано през 1987 г. от шестима трудолюбиви и много талантливи хора, двама от които работят с нас до ден днешен. Карл Людвиг, глава на отдела за проучвания  и развитие, получи награда за научни и технически постижения от  Академията за 2017 г. за неговата работа по нашия студио рендерер (CGI Studio). Тази награда е подобна на „Оскар". Другият основател, който все още работи в „Blue Sky", e Крис Уедж. Той е изпълнителен директор на всички „Blue Sky" филми и режисира любими анимации като „Ледена епоха", „Роботи",  и "Тайната на горските пазители". Уедж също е „Оскар" победител за късометражния филм „Зайче" („Bunny"). Включително с Фердинанд, „Blue Sky Studios" е създало 12 пълнометражни анимационни филма до сега.