От Бостън, Ясен Дараков
Десетки българи са станали свидетели на трагедията на финала на маратона в Бостън, където в понеделник следобед при терористична атака трима души загинаха, а над 140 бяха ранени. Сред убитите е и момченце на 8 години.
Сънародниците ни описват случилото се като „неописуемо" и „ужасяващо", като "ад в сърцето на Америка".
„Живея в Бостън от три години и винаги съм посещавала маратона. Никога не съм очаквала нещо подобно да се случи. Тази година броят на атлетите беше най-много - 29 000. Бях точно на финалната линия и очаквах най-добрата си приятелка, която участваше в маратона. Бях със семейството й и моите приятели. Когато това се случи, тъкмо хапвахме.
На излизане от мястото, където се хранихме, видяхме хора, които тичаха, плачеха, обаждаха се на най-близките си. Чух експлозиите, но взривът не беше толкова силен, беше супер лек. Когато излязохме, помислихме, че се е случило нещо малко. Но се разминахме с толкова много полиция, с плачещи хора, осъзнахме, че става нещо страшно", разказа българката Силвия Вълева.
„Попитах полицая какво се случва, той каза само „Момиче, бягай, багай в обратната посока!" Тръгнах да бягам незнайно накъде, тръпката беше ужасяваща - плач, сълзи. Моментът беше доста труден, исках да се свържа със семейството си в България да им кажа, че съм невредима, но не успях да се обадя по телефона.
Моята приятелка е добре тя беше в 25-тата миля, когато това се случи. Спрели са я на насред улицата без обяснения защо отменят състезанието. Казали й само да тича в обратна посока."
Българката Добродана Попова разказва, че хората са били в шок. „Не можеха да повярват какво се случва. Започнаха да се обаждат притеснени хора от различни места в града за съмнителни пакети и раници".
Попова добави, че телефонните връзки са били нарушени, а контактите - затруднени. Полицията е блокирала мобилните мрежи, за да не бъде детонирано чрез мобилен телефон поредно взривно устройство.
„Маратонът е едно от най-големите събития през годината. То се посещава от около половин милион души, идват зрители и участници и от съседни щатове. Още в неделя улиците бяха отцепени, имаше трескава подготовка. Гъмжеше от хора", разказа Попова.
Милена Пенева, която работи в компания, чиито офиси са точно над мястото на единия взрив в Бостън, разказа, че час преди гърмежите била на улицата, след това се качила в офиса си. Първият взрив избухнал няколко минути след това. "Чуха се две експлозии, едната по-силна, друга по-слаба", разказа тя. Милена и колегите й били евукаирани по най-бързия начин.
„Първият взрив не беше нещо особено. Хората просто се обърнаха и си помислиха, че е може би е някаква по-стара кола или оръдие, защото днес е празник на патриотите в Бостън и е като традиция да избухне оръдие на определен час. Никой не му даде такова голямо значение.
Много бързо след това се чу вторият взрив, който вече наистина беше много силен, може би три или четири пъти по-силен от първия", разказа Кристиан Русков, който живее в Бостън и е бил на маратона съвсем близо до взривовете.
Калина Николова сподели, че в целия град е имало паника, хората били предупреждавани да се прибират в офисите или в домовете си. Била създадена организация децата да се прибират в училищата, като родителите поддържат контакти с учители и възпитатели през социалните мрежи, тъй като телефонните линии постоянно прекъсвали.
Междувременно трагедията на майка от Бостън разтърси света. Лиз Нордън, майка на пет деца, точно се прибирала с покупките си в дома си, когато по телефона й се обадил 31-годишният й син. „Мамо, ранен съм много лошо", обяснил той и казал, че е в линейка, на път за болницата.
Той бил с по-големия си брат на маратона, за да гледах техен приятел, който участвал в надпреварата. По телефона младият мъж казал на майка си, че краката му са лошо обгорени. Вече не знаел къде се намира брат му. В следващите два часа станало ясно, че всеки един от братята е загубил крак, от коляното надолу. И двамата били откарани в различни бостънски болници.
„Никога не съм си представяла, че такова нещо може да си случи", разказва Нордън.
И двамата й сина наскоро са загубили работните си места като майстори на покриви. Най-големият, на 33 години, живее в Стоунхам, докато по-малкият е в Уейкфийлд.
Приятелката на по-малкия син е сериозно обгорена и също е хоспитализирана.