Още преди седмици стана ясно, че българите в САЩ и Канада нямат особен интерес към извънредните парламентарни избори. За тях бяха разкрити рекордно малко секции - едва 11 в Щатите и 4 в Канада. Данните за избирателната активност, с които BG VOICE разполага към редакционното приключване на брoя, доказват тази тенденция. В САЩ са гласували малко над 3,400 души, което е два пъти по-малко от пуснатите бюлетини на парламентарните избори през 2009 г.

Това, което остава непроменено, е двойната преднина на ГЕРБ пред останалите си конкуренти. Разликата между доскорoшните управляващи и останалите партии в Северна Америка е доста по-голяма от 4-те процента, с които те водят при резултатите в България. Като цяло партията на Бойко Борисов получава почти навсякъде половината от гласовете. Така е в Ню Йорк, Чикаго, Атланта, Сейнт Питърсбург и др.

За разлика от България второто място тук е за някоя от десните формации - ДСБ на Иван Костов в Чикаго и Флорида, „Атака" в Атланта. Партията на Меглена Кунева (ДБГ) събира някакви гласове, но далеч по-малко, отколкото тя самата на президентските избори през миналата година. Тогава тя беше на второ място след Росен Плевнелиев. ДПС получават по 1-2 гласа в отделните секции.

В Чикаго, където имаше две избирателни секции, са гласували общо 1,188 души. Според данни на МВнР в Генералното консулство в Чикаго бюлетина са пуснали 119 души. 1069 души пък са отишли да гласуват в предградието на Дес Плейнс, където живеят много българи. Там опашка имаше цял ден, а хората чакаха около два часа, за да попълнят бюлетина. Много от тях не изтърпяха и си тръгнаха. „Имам работа, оправдава се Йордан Радев. - Имам бизнес. Трябва да си движа моите неща."

Все пак имаше и хора, които не се предадоха и чакаха до последно. Веселка Божилкова седя права с часове в препълнената зала. Каза, че я крепи надеждата, че с вота си ще помогне за по-добър живот в родината си. „Надявам се на повече работни места. Повече щастливи хора, повече усмивки, сподели Веселка. - И народът ни да е здрав, защото когато сме здрави, тогава сме и щастливи."

В Чикаго желаещите да гласуват бяха значително по-малко, но амбицията им да бъдат част от промяната бе също толкова силна. „Малка, но най-хубава страна - България." С тези думи през сълзи Станка Ламбурова обясни защо е дошла да гласува. Тя не успя да се сдържи и се разплака, пускайки своята бюлетина. Станка идва във Ветровития град за една година, но вече 14 лета и зими помага на семейството си в България. Тя се грижи за възрастни хора и милее да се върне в родния си Казанлък. "Гласувам днес за бъдещето на България, добави тя. - Дано, дано всичко се промени и нашите деца никога, никога да не отиват навън."

Желанието на българите да се върнат в родината е голямо. Те обаче първо искат политически промени за по-добър живот. Стойно Дремсизов отива до избирателната секция с такава мисъл. "Винаги, когато съм имал възможност, съм гласувал за бъдещето на България."

Едно семейство пътуваше три часа от Мичиган, за да даде своя глас в Чикаго - най-близката до тях избирателна секция. "Трябва винаги да показваме позициите си", категоричен е Заварин Гагов.

 „Целият ни съзнателен живот мина в надежда и в очакване България да се оправи, добави Албена Гигова. - И поне заради това поколение - казва тя, гледайки към малката си дъщеричка, - се надяваме поне те са живеят добре."

 

Христина Тишева, Галина Пенева, Ясен Дараков