Част от българите, арестувани за шпионаж в полза на Русия, са влизали незаконно в дома на разследващия журналист Христо Грозев, съобщи германското издание Der Spiegel.
Според данните, те са търсели лаптопа, който се вижда на кадрите във филма „Навални“ и на който Грозев е държал информацията за разследването си за отравянето на Алексей Навални, но са взели старо устройство, на което е нямало ценна информация.
За пробива в дома на журналиста станало ясно от конфискуваните мобилни устройства на заподозрените в шпионаж.
Установено е, че един от задържаните, Орлин Русев, е комуникирал с Ян Марсалек, бившия директор на фалиралата германската компания Wirecard. На 11 юни 2022 г., Русев писал на Марсалек, че пробивът в дома на Грозев е успешен.
Предполага се, че откраднатият лаптоп е пренесен до Истанбул, където е предаден на руска служителка на ФСБ Татяна Спиридонова. След това Спиридонова заминала за Москва.
Смята се, че освен компютъра, са предадени и няколко мобилни устройства, които са принадлежали на високопоставени австрийски служители в службите за сигурност. Мобилните устройства са били откраднати от бившия разузнавач Егисто От.
Как телефонът на Христо Грозев попадна в руските служби
Преди 10 дни австрийските власти съобщиха, че са арестували Егисто От, бивш служител на австрийското разузнаване, който е шпионирал разследващия журналист Христо Грозев, пишат в съвместно разследване на The Insider и Der Standart.
Според информацията на австрийския вестник Der Standard От е заподозрян, че е продал данни от смартфоните на трима високопоставени австрийски служители на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ). Данните са били извлечени докато телефоните са били ремонтирани след повреда от вода.
От, тогава служител на австрийската Федерална служба за защита на конституцията и борба с тероризма (BVT), е предал данните, извлечени от смартфоните, на ФСБ през лятото на 2022 г. Информацията първоначално се е появила от Обединеното кралство в рамките на продължаващото британско разследване на Ян Марсалек, укриващия се бивш главен оперативен директор на германската фирма за разплащания Wirecard.
Прокурорите смятат, че От е използвал позицията си в службите, за да получи достъп до поверителната информация и след това да я продаде на друг бивш служител на австрийското контраразузнаване – Мартин Вайс, който на свой ред е работил за Ян Марсалек. Прокуратурата във Виена уточни, че в рамките на същия случай са арестувани двама души, но не назова публично името на втория заподозрян.
Откраднатите смартфони са принадлежали на: Михаел Клойбмюлер, който дълги години е бил началник на кабинета на австрийското министерство на вътрешните работи; директора на федералната полиция Михаел Такач и Гернот Майер, директор на Федералната служба за имиграция и убежище (BFA). Телефоните са били повредени в резултат на инцидент през 2017 г.: докато пътували по работа в Министерството на вътрешните работи, лодката, с която пътували служителите, се преобърнала и смартфоните им се озовали във водата. Техникът на BVT, натоварен със задачата да поправи устройствата от повредите, причинени от водата, след това копирал данните от устройствата и ги предал на От. Понастоящем срещу специалиста също се води разследване.
Бившият главен оперативен директор на Wirecard Ян Марсалек изчезна през юни 2020 г. заедно с няколко милиарда долара. Месец по-късно The Insider и Bellingcat успяха да докажат, че измамникът е избягал в Русия или Беларус и има дългогодишни връзки с ФСБ.
Самият Христо Грозев потвърди, че в негово отсъствие домът му е бил претърсен от шпиони – българи, наети от руското разузнаване. Това е станало преди години, уточни той в предаването „120 минути“ по bTV.
Журналистът отрече да е подавал сигнал срещу българите, задържани във Великобритания.
„Имало е проникване в моя дом през 2022 година. Целта е да се открадне лаптопът, който се вижда и във филма „Навални“. Този компютър е търсен. Влезли са българи, наети от руското разузнаване, за да го откраднат от моя дом. Единственото, което мога да допълня, че са взели грешния компютър“, разказа той.
По думите на разследващия журналист „това е поредният гаф на руското разузнаване и на техните български шпиони“.
„Фактът, че са влезли в моя дом, е стресиращ.
Не съм единственият, който живее там“, добави Христо Грозев, който тогава живееше във Виена. Той напуска австрийската столица именно заради заплаха, но едва днес стана ясно каква е била причината.
На въпроса дали има в България успешни бизнесмени, които да са свързани с Русия и руските служби, Грозев не скри, че смята така.
„Допускам, че е възможно. Нямам такива данни на този етап. Имало е такива в ранните години на Прехода, тъй като голяма част от парите, които се появиха за инвестиции, дойдоха неясно откъде“, коментира той.
И разкри, че руски шпиони, свързани с тъй наречения „Хавански синдром“, са се подвизавали в България и са свързани с опита да бъде отровен Емилиян Гебрев.
„Голяма част от хората, които са участвали в тези атаки, са присъствали и в България през 2014 г. и 2016 г. Същите хора, участвали в отравянето на Емилиян Гебрев, са тези, които са пътували там, където има случаи на „хавански синдром“. Има съвпадение по пристигане в България точно преди отравянето на Гебрев и с един руски бизнесмен, който е организатор на най-голямото спортно рали в света – рали „Пътят на коприната“. Точно с това рали под формата на механици или фотографи са пътували представителите на руското военно разузнаване до Китай“, навърза фактите Грозев.
Той добави, че същият руски бизнесмен Ян Борисов пристига в България в същия ден, когато пристига групата, която отравя Емилиян Гебрев. „Същият човек има имот на Българското Черноморие“, обясни разследващият журналист.
Христо Грозев призна, че когато за първи път е чул за „Хаванския синдром“, си е помислил, че иде реч за конспирация. „Разглеждахме новопоявяващите се данни с любопитство, но без да се задълбаваме. След като забелязахме тенденция, че стотици хора по света се оплакват от симптоми, е трудно да повярваш, че има психоза“, коментира той.
„Има шест случая, които сме открили. Те са във Франкфурт, Германия, през 2014 година, в Берлин през 2016 година, както и две пътувания до Китай през 2016 г. и 2017 г., след които пак има оплаквания на американски дипломати. Не можем да видим всички. Ако това е операция на руското военно разузнаване, те използват местни хора, които в много случаи са военни аташета, които работят за тази група“, посочи Грозев.
Българският журналист беше включен в списъка на издирваните лица на Русия през октомври 2022 г. Той е обвинен и в предполагаемо участие в опит за отвличане на руски самолети от украински шпиони.
През февруари 2023 г. стана ясно, че се налага да напусне Виена заради предполагаема заплаха от руските специални служби.
„Подозирам, че в града има повече руски агенти, информатори и подръжници, отколкото полицаи“, казва Грозев в интервю за австрийски журналисти.
Главният разследващ журналист на Bellingcat живееше в Австрия в продължение на почти 20 години. По време на установяване на заплахата срещу него той е в САЩ за връчването на наградите „Оскар“, където филмът „Навални“ с негово участие спечели награда в категорията „Най-добър документален филм“.